Dörren stod öppen och jag hörde ett surrande som påminde om en stor humla bakom mig. Vände mig om och där, i taket, var den största geting jag någonsin sett i hela mitt liv, ja på TV också för den delen.
Jag bara stod och gapade och var först helt paralyserad. Den var alltså enorm.
Jag vet att det finns en viss risk att jag låter som "storfiskaren", förutom att det i detta fallet avser en geting, men den var säkert mot 5 cm lång! Helt abnormt stor!
Dammsög iallfall upp den och tejpade igen munstycket! Nån får ta hand om dammsugarpåsen senare. :o
Kollade precis på Google och där står det att bålgetingen är Sveriges största geting och att den kan bli mot 3,5 cm. Men denna var betydligt större!
Kan det kanske ha varit en bålgetingdrottning?
Om du hann se stjärten på getingen så kan du avgöra det. Bålgetingar är röda på stjärten och är stora, ja. Jag har själv blivit stucken av en sån och jag svimmade nästan. :e Fast då var jag väl bara 10 bast...
Så, jag skulle också tippa på att det var nån form av getingdrottning. :)
Ja, inte för att jag stannade upp och studerade den så värst länge men ja...det är faktiskt möjligt att den var lite röd på stjärten nu när du säger det. *funderar*
Säger iallfall bara - JÖSSES!
Hoppas att det var en drottning för då slipper jag iallfall få en koloni i närheten av huset antar jag... För om hon inte är död så ska hon dö! :l
Ja, du kan ju glömma att jag öppnar den där påsen och tar kort! Tänk om den lever och är mega-pissed på MIG!
Alltså...jag tycker inte om getingar i vanliga fall heller men efter det här så skulle jag gladeligen ha getingar, modell normal, som husdjur.
Tillslut damsugarpåsen på nåt sätt och släng in den i frysen, sen är det bara att vänta ett tag och sen häva ur en ganska frusen geting och studera hejvilt. :i
Hmm....så ni tycker att jag ska ha en dammsugarpåse full med damm och en enorm geting i min frys? Ja, se killar... ;)
Ja, se tjejer...
Självklart ska du slita ut getingen och genast titta på den! Alla blir ju givetvis otroligt nyfikna när du kommer med såna där påstående. :p Jag kan också skapa en tråd där jag skriver att jag sett världens största spindel... ;)
Om det blir aktuellt med fotografering, kom ihåg att lägga någon typ av välkänt föremål bredvid getingen. Då är det lättare att bedömma getingens storlek.
Jag har sett bromsar i mellersta sverige som varit uppemot 7 cm långa (och fortfarande rätt tjocka). Dom ser ut ungefär som stora getingar.
Obehagligt...
/edit: ska försöka ta ett kort på en sådan i år (om jag ser en riktigt stor). dom brukar gilla att vara med när bönderna kör hö ute på fälten, sent på kvällen och sitter gärna på någon vagn eller traktor.
Jag har sett bromsar i mellersta sverige som varit uppemot 7 cm långa (och fortfarande rätt tjocka). Dom ser ut ungefär som stora getingar.
Obehagligt...
/edit: ska försöka ta ett kort på en sådan i år (om jag ser en riktigt stor). dom brukar gilla att vara med när bönderna kör hö ute på fälten, sent på kvällen och sitter gärna på någon vagn eller traktor.
Dom jävlarna biter en hela tiden, de finns i obegränsad upplaga på Ålands öar och på vattnet runt om. :/ Jag hatar flygfän, särskilt när de är bromsar eller getingar.
Förra sommaren stod jag i vardagsrummet och pratade i telefon. Kollade ner på golvet och blev aningen förskräckt. Det var en fruktansvärd stor geting/humla på golvet. Den såg lite dammig ut och rörde knappt på sig och måste ha varit en bra bit över 6 cm den också.
Försökte få ut den levande ur huset men tyvärr krossades den på vägen ut. Synd att man inte fotade den dock.