webForumDet fria alternativet

Iron Maiden ++++ !

Musik

29 svar · 999 visningar · startad av #L#

Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
Frågan#1

Vilka var där?

Fy jefflar vilken konsert!!!!!!
Allt var perfekt!

"Fear of the dark" - ojojoj vilken feeling! Det enda i låtväg man saknade var "Afraid to shoot strangers"..

haha, förbandet Murderdolls blev totalt utbuade ... fattar inte.. med en utstyrsel likt deras kan man inte räkna med å få mycket cred..

Medlem sedan juli 2000112 inlägg
#2

Ja, det var riktigt bra. God tvåa på min topplista över Maiden-konserter :D

Bruce såg tagen ut när publiken went mental innan The Clansman. Överlag kändes det som att det var bättre drag än förra gången.

Det enda jag störde mig på var Heaven Can Wait, som i mitt tycke är en riktigt trist och seg låt.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#3

Hmm.. Är det nu man ska chockera alla på wF?
Jag tyckte att konserten var en besvikelse totalt.. :(

Ljudet: På tok för lågt.. Sista låten hade den ljudnivå som första skulle haft..

Musiken: Det var ju otajt som ett pisscoverband dom första 4 låtarna.. Sen ordnade det upp sig lite.. Men det kändes flera gånger som om de bara plöjde genom låtarna helt utan känsla..

Ljuset: Va??? Ska det verkligen inte brinna alls på en Maidenkonsert??

Scen: Här var det lite skojjigare. Alla ursnygga backdrops gav mig lite att kolla på iaf.. ;)

Eddie: Jag vill vara hans vän.. Mycket skoj sak det där!!

Ölen innan gig: Smakade stundtals bättre än showen, tyvärr..

Nu har jag jämfört detta lite för mycket med Rammstein, men tycker nog att Maiden borde kunnat göra detta lite bättre & roligare... Men jag ångrar inte att jag var där, tvärtom.. De här grabbarna är ju kult!!

Tog lite bilder & här är en:

Medlem sedan juni 200373 inlägg
#4

Man såg fans över hela stan med Iron Maiden tröjor :) även om man inte är ett riktigt fan själv så kände man faktiskt för att gå på konserten.. kul att den blev bra! hoppas ni hade det riktigt kul ni som var där..

Medlem sedan juni 20006 031 inlägg
#5

Tycker konserten var hyfsad.
Det dåliga ljudet drar ner mest på betyget och lite tam scenshow.
Fast det var värt resan iaf tycker jag!

Kunde dom inte skaffat ett bättre förband? Murderdolls är ju inte direkt några höjdare. :l

Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#6

Ljudet: På tok för lågt.. Sista låten hade den ljudnivå som första skulle haft..

Jag stod längst fram, lite till vänster.. hade det varit högre hade mitt huvud sprängts :) .. står man 100 m från scenen frå man nog räkna med att ljudet inte så sprängande högt :p

men håller med bire om att lite eld skulle inte skadat ..

Får ju erkänna att jag troligtvis inte har lika många konserter som bire att jämföra med .. men i mina ögon var det en strålande konsert :)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#7

Står man framför en högtalarstack så är det väl liksom lite självklart att man har sprängande hög volym, men nere vid mixerplats ska man fanimej höra ljudet från scen trots att folk försöker klappa takten..

Hörde inte ett skit av musiken stundtals, & det beror inte på att publiken röjde mer än normalt.

Det var FÖR lågt helt enkelt..

Medlem sedan jan. 2003270 inlägg
#8

Eftersom jag hade sittplats högt upp längst bak :( så känns det fel att säga något om ljudet. Däremot kan jag meddela alla som undrar att man får ganska ont i baken av att sitta på en träbänk en längre stund ;)

Överlag tycker jag att konserten var lika bra som den i Scandinavium under Ed Hunter-turnén, fast då hade de ett bättre förband (Megadeth). Sedan saknade jag lite eld på scen också :l

Kan också säga att klantig som jag är så glömde jag kameran på hotellrummet när jag skyndade mig ner till stadion för att träffa några kompisar :r

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#9

Bire, du börjar bli gammal bara. Hörappareter kostar inte så fasligt mycket. :p

Jag var inte där, missade självklart att köpa biljetter pga. lumpen. x(

Däremot hörde jag en del av konserten via mobiltelefon. :e
Hade betalat mycket för att gå... suck.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#10

Jag jämför på tok för mycket livekonserter med Rammstein, det ska jag villigt erkänna & därmed är min "sågning" ursäktad hoppas jag...

Men jag vidhåller att ljudet var för lågt... Hatar när man inte känner trycket mitt på arenan.. Metallica klarade det med råge, Kiss klarade det... Inte Iron Maiden..?? Mysko tycker jag.

SPiN: Jag slängde mina hörselproppar som låg i fickan redan efter 2:a låten, det säger en del om ljudet det! ;) Hörapparat kanske hade hjälpt!

Medlem sedan juni 20006 031 inlägg
#11

Jag uppfattade inte ljudet som så värst lågt. (Jag stod tydligen nånstans mellan L och Bire :P ) Däremot tycker jag kvaliten på ljudet var mycket dåligt, även för att vara en utomhuskonsert!
Jämför man med AC/DC på ullevi i somras så var ljudskillnaden otrolig.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#12

Hårdrock ska vara högt.. Högt så in i helvete & det var det inte i går, punkt slut! ;)

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#13

Bire skrev:

Men jag vidhåller att ljudet var för lågt... Hatar när man inte känner trycket mitt på arenan.. Metallica klarade det med råge, Kiss klarade det... Inte Iron Maiden..?? Mysko tycker jag.

SPiN: Jag slängde mina hörselproppar som låg i fickan redan efter 2:a låten, det säger en del om ljudet det! ;) Hörapparat kanske hade hjälpt!

Det verkar vara nåt överlag - det var lika uselt ljud i princip genomgående på Hultsfred... :l
Mina proppar låg oanvända i fickan hela tiden, förutom vid första konserten då de åkte ur när vi insåg hur jävla lågt det var.
Strebers hade bra tryck i sitt tält, men när man står framme vid scenen på The Ark och muttrar över att det är för lågt..? Det blir inte alls samma upplevelse! :(

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#14

Nej, det suger om maninte förvärrar sin tinnitus en aning för varje konsert.. Efter Rammstein hade jag pip i öronen i 2 veckor.. DÅ är det på riktigt! :e

DIO var det för mycket av det goda.. Jösses, jag tror inte att det går att spela högre än dom gjorde alltså! §e

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#15

Hehe, som Rammstein och Slayer förra året på Hultsfred - herrejävlar.
Vi stod vid mixerbordet med proppar och tyckte det var för jävla högt.... :e

Medlem sedan apr. 20003 174 inlägg
#16

Gällande ljudet.. de nya publikanpassade PA-systemen som de flesta använder nu för tiden ger tyvärr sämre ljud över lag.
Meningen med systemen är att det ska bli en jämnare musikbild över hela området framför scenen, även vid mixerplats.

Man märkte av detta en hel del på Hultsfred.. tyvärr.. :l

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#17

På Hawaii tixempel, där hade de ju slavhögtalare bakpå mixertornet där storbildsskärmen satt - använde de som som ursäkt för att inte kräma på tro..? :l

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#18

:stefan: skrev:

På Hawaii tixempel, där hade de ju slavhögtalare bakpå mixertornet där storbildsskärmen satt - använde de som som ursäkt för att inte kräma på tro..? :l

Det används i huvudsak till att kompensera det delay som vanligtvis blir långt från scenen.. Sen gör det ju att de som står långt bak får mer behållning av konserten, dock tror jag inte att man har det som ursäkt..

Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#19

SÅ.. börjat planera inför höstens konsert? :)

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#20

Hehe, min chef hade varit där med två fjortonåringar... :e

Innan förbandet var det tydligen nån låg musik i högtalarna och smågrabbarna tyckte kaxigt att det där var väl inte så farligt? Sen gick förbandet på och då blev de tydligen lite spakare... §e

Om jag fattade det rätt satt de långt fram utmed ena sidan.

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)