webForumDet fria alternativet

Musiktips: Strata

Musikur Övriga frågor

11 svar · 927 visningar · startad av silfver

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
Frågan#1

Jag fick sån lust att dela med mig. Jag har under snart fyra års tid lyssnat ganska regelbundet på ett band från San Francisco - Strata. De släppte sitt första album 2003 och har väl sedan dess levt lite i skymundan. Men jag kan ju inte annat än utgå från mig själv när jag säger hur mycket jag älskar Strata, och jag hoppas att jag kanske i alla fall kan få någon wF:are där ute att digga dem också. Jag lovar - de kommer bli riktigt stora.

Den 17 juli släpper de sitt andra album, Strata Presents the End of the World. Ett album jag har lyssnat på i snart två månader. Fråga mig inte hur, men jag köper det så fort det släpps i butik.

Jag har lite svårt för att sätta etiketter på musikstilar. Men första albumet är väldigt rockigt och ganska tungt, tycker jag. Och jag är helt frälst i det. Andra albumet, som snart släpps, är helt annorlunda. Sångaren, Eric Victorino skriver alla texter själv, och den här gången är han så sjukt poetisk att jag nästan blir lipfärdig när jag lyssnar på musiken. Andra albumet är utan tvekan något av det bästa jag har hört. Nej, det är det bästa jag har hört.

Du kan redan nu lyssna på tre av deras kommande låtar på MySpace; Stay Young, Cocaine (We're All Going to Hell) och Hot/Cold (Darling, Don't).

Ni hittar dem på myspace/strata och MTV .

Lyssna gärna och dela med er av era spontana åsikter. Eftersom jag lyssnat på deras första album så många år så tog det mig några genomspelningar av abumet innan jag insåg hur genialiskt det var. Men nu har jag spelat igenom albumet runt 40 gånger de senaste två månaderna och har fortfarande inte tröttnat. Det kommer jag aldrig att göra. Inte på Strata...

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#2

Jag är väl ensam om att lyssna på musik... :l

Medlem sedan sep. 2002928 inlägg
#3

silfver skrev:

Jag är väl ensam om att lyssna på musik... :l

Nejdå det är du inte. :p

Har lyssnat på första albumet nu i kanske 15 timmar(blev en sen natt) i bakgrunden medans jag programmerat lite osv, Alltså inte djuplyssnat på texterna och så.
När jag hörde första låten på skivan så trodde jag det skulle vara som alla andra band nu för tiden att dom helt plötsligt börjar gallskrika mitt i allt, men icke. :)

Och på deras myspace har jag bara lyckats få igång "Cocaine" men den gav ett stort och bra intryck, verkligen älskar låten :)

Så overall just nu så diggar jag det, mycket mer än så kan jag inte säga.
Får tacka för ett mycket bra musiktips nu när dom verkligen behövs i dessa regntider!

Medlem sedan maj 20071 061 inlägg
#4

Strata är ju ett 3D prog ;)

Får väll ta och surfa ut och lyssna och kolla in om "Starta the music" är lika bra som "Start the 3d prog." :)

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
Medlem sedan juni 20003 076 inlägg
#6

Tokbra ju! :bire

Tack för tipset silfver. :)

Medlem sedan juni 20003 076 inlägg
#7

Jag har musiktorka, nån som vet nått schysst band att lyssna på?

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#8

Hellsongs

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#9

doggelito skrev:

Jag har musiktorka, nån som vet nått schysst band att lyssna på?

kanske Strata då!? :)

Annars Opeth om man gillar progressiv hårdrock.

Men nu ska jag lyssna på den där strata-plattan...

Medlem sedan feb. 2006360 inlägg
#10

eller så kan du lyssna på Symphony X nya skiva Paradise Lost ett helt underbart album rekomenderas varmt :D

Medlem sedan okt. 2005242 inlägg
#11

Måste slänga in några ord för Breaking Benjamin!
Diary of Jane är ju en klassiker, men för min del så är det Dance with the devil som är bäst! Skivan Phobia som båda låtarna är med på är ju helt klart en skiva som ska stå i cd-hyllan! pro-rock

Sen bandet Sofa som jag sjöng i under tidigt 2000-tal är ju oxå en skiva att ha i samlingen *host* lyssna här på ett rättfram rocklåt :D
https://www.soultwister.se/Sofa-ThroughTheDay.MP3

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#12

Jag älskar Strata. :f

Deras självproducerade album Now The Industry Is Outnumbered. Their Factories Are Burning Down kommer jag fan aldrig att tröttna på!

134 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)