Nate.A: Hur fan får du Pre-Fix of Death till "bitch och nigga"-musik? Necro är helvit jude och sysslar rmed gorerap, och Pre-Fix-skivan var ju helt metalinspirerad så så det är knappast så mycket bitch-sägande på den plattan heller. The Sexorcist-skivan han droppade däremot, men du kommer fortfarande inte i närheten av vad han vill ha. Och den så kallade råhet som Beautiful Music For You To Die To bjuder på finns det mycket mer av på Gory Days, I Need Drugs och The Circle of Tyrants (Necros, Ill Bills, Mr.Hydes och Goretex's projekt som droppades sent 2005). Om du vill åt mer genuin elakhet är ju Insaneology-låten på Pre-Fix For Death en rolig sådan också, då han smädar religioner hej vilt helt respektlöst. Precis så jag vill ha det. Det är för övrigt den låten han lyckats bäst med när det gäller att köra metalinspirerat. Grymt bra beat.
*"I'm blatantly a sadist, making me Satan's acquaintance
My sepulchral corporals disobeyin' court rules, assault bishops
Burn 'em with liquid from the cauldron on the altar with chickens"
"These verses are satanic like Salmon Rushdie
Reading Talmud on embalming fluid next to Muhammad, the devil told him to do it
Music made for thrashers and gay bashers
We slay fascists, while I parlay puffin' LaVey's ashes"*
Finns mycket roligt från den låten.
Kolla in: N.W.A (och soloprojekten av Eazy-E)
Celph Titled
D-12 - Devils Night (skiva)
Ruff Ryders (Jadakiss, Drag-On etc.)
Dock låter det som att du på något sätt vill bevisa/bekräfta hur dåligt hiphop är genom att få låtar som dessa, och då är knappast Celph Titled och dylika artister rätt att kolla igenom då det bara är välskrivna texter med grymt genomtänkta punches.
Om du bara ska tagga behöver du ju knappast de orden för att de ska vara särskilt elaka eller taggande. Det mesta på Celph Titled-plattan Rubix Cuban är fartfyllt (Playin' With Fire t.ex.) och även folket i Necros klick har gjort en del fartfyllt, t.ex. Mr. Hyde och Goretex. Art of Dying-skivan av Goretex och Barn of The Naked Dead-skivan av Mr. Hyde kan du ju kolla in. P.O.W.S från Sabacs album Sabacolypse kan du också försöka få tag i.
Juveniles små verk är ju ganska medryckande också, jag vill kalla det klubbhiphop tillsammans med gangstarap, kolla in hans riktigt gamla platta Tha G-Code, och även hans senaste skiva Reality Check. Jedi Mind Tricks och sologrejerna av Vinnie Paz brukar ju kunna vara taggande grejer också.
Necro är en grymt duktig producent, kanske inte passar som rappare hela tiden, men han dragit många roliga och påhittiga lines också, i White Slavery t.ex:
I'm enslaving woman from Ukraine, they don't understand english
but they understand pain, It's the language of anguish
your situations hopeless, decieved into dancing topless
then force you into prostitution with coke heads
police keep the silence while you sleep with clients
you prostest you won't eat and you get beat like a child does
and when your destroyed like woman from Latvia
you'll be sold to the muslim part of Bosnia by the mafia
from where there is no return forever
you'll be on ya knees labeled a coffee table in leather