Vet inte riktigt hur en mobil ska kunna slå på sig själv. En stereo klara ju av detta konsstycke tack vare det faktum att den alltid står i stand-by läge. En mobil å andra sidan är helt död.
En stänga av sig-funktion skulle fungera, tyvärr vet jag ingen mobil som har en "sleeper" (så kallas funktionen på stereos där den stänger av sig själv efter en tid).
Tror mig nåstans i de knepiga menyerna på min siemens s35 sätt funktion för att stänga av sig. Rent tekniskt borde det där med på slagningen inte vara något problem eftersom alla telefoner med väckar klocka slår på sig själva då det är dags att jaga nån ur sängen.
citat:
--------------------------------------------------------------------------------
alla telefoner med väckar klocka slår på sig själva då det är dags att jaga nån ur sängen.
--------------------------------------------------------------------------------
hmm.. är det verkligen så? jag vet att ericssonarna gör det men siemens? måste undersöka.
Där ser man, det visste jag inte. Kollade just funktionen på min Ericsson. Man lär sig något nytt varje dag. :)
Ojoj.....fy vad man skäms nu. Har haft en telefon i flertalet år, och kan ännu alla finnesser. Visst hade jag använt påminnelse. Hade inte ens en tanke på att det kunde finnas något annat.
Tack för hjälpen!
254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2