---
title: "Kalender för Android som klarar \"varannan vecka\"?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/mobiltelefoner/189995-kalender-för-android-som-klarar-varannan-vecka"
topic: "Mobiltelefoner"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/mobiltelefoner"
author: "Danne V"
published: "2012-06-29T08:56:23.000Z"
updated: "2012-06-29T09:19:23.000Z"
replies: 1
views: 1437
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/mobiltelefoner/189995-kalender-för-android-som-klarar-varannan-vecka"
---

# Kalender för Android som klarar "varannan vecka"?

## #1 — Danne V, 2012-06-29T08:56Z

I iCal (Mac) har jag en kalender som visar ett rullande schema: varannan vecka A, varannan vecka B. Synkar med kalendern i telefonen. Funkar suveränt.

Men, det spelar ingen roll vilken kalender jag testar med i telefonen (har gått igenom samtliga gratisalternativ från Google Play), så syns inte just detta schema fast själva kalendern finns inlagd.

Det verkar helt enkelt som om Android i sig själv inte klarar "varannan vecka".

Lösning, någon?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/189995

## #2 — Danne V, 2012-06-29T09:19Z

Glöm det. Det tog några minuter att göra om kalendern i iCal så att även kalendern i telefonen fattade vad som gällde. Nu visas schemat där också.

(Lösning, om någon hamnar i samma bryderi:

Istället för att säga till händelsen i iCal att upprepas varannan vecka - som ju kalendern i Android inte fattade - så gjorde jag en enda händelse utan upprepning i iCal. Kopierade sedan den, klickade framåt i kalendern månad för månad och klistrade i den på motsvarande datum. Tog inte många minuter för att fixa ett helt år.)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2299461

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/mobiltelefoner/189995-kalender-för-android-som-klarar-varannan-vecka
