Jag har stora problem med min iPhone 4 med Telia (ej jailbraikad). Den flippar från 3G till Edge hela tiden. Är mer på Edge än 3G nuförtiden. Någon gång per dag går den från full 3G-täckning till Ingen service. Sedan kan den stå där upp till 10 min. Stänger jag av 3G och sätter på den igen, då har jag åter full täckning direkt. Likaså om jag startar om telefonen. Ohållbart att betala 400:– i månaden för något som inte fungerar.
Har gjort en del tester:
– Provat på olika platser, dels inom Landskrona, men även i HBG och i Malmö. Samma sak händer där.
– Återställt telefonen och installerat som ny telefon.
– Återställt datainställningar.
– Nytt microsim.
– Kontaktat Telia och Apple. Telia säger att det är fel på enheten och Apple säger att det är fel på Telias nät.
– Kört enbart på Edge, fungerar ju klart mycket bättre, men så segt. Tappar poängen med en iPhone då.
Fler som har samma problem? Någon som lyckats reklamera sitt köp? Lösning på problemet?
Har också ganska dålig mottagning med min iPhone 4 (Telia).
Jämfört med andra telefoner som också använder Telia t.ex. iPhone 3, m.m. så är det ganska stor skillnad i täckning.
Min iPhone 3GS har dock en förmåga att titt som tätt tappa "datanätverket", dvs allt vad HSDPA/3G/EDGE heter går ner under några sekunder och sedan upp igen. Det gäller oavsett jag är i stan eller utanför. Märkligt som fasen för det har börjat senaste halvåret.
Min iPhone 3GS har dock en förmåga att titt som tätt tappa "datanätverket", dvs allt vad HSDPA/3G/EDGE heter går ner under några sekunder och sedan upp igen. Det gäller oavsett jag är i stan eller utanför. Märkligt som fasen för det har börjat senaste halvåret.
Min har exakt samma fenomen och det är också nånting som kommit sen efter jul nån gång. Det hände inte innan.
Själv tror jag det sitter i OS:et. Jag har en 3gs och har också problem med svajande 3G-nät med Telia. Apple bekräftade tidigare att de strulat till uppkopplingen i tidigare uppdateringar, jag vet inte vad statusen är nu i version 4.3.3?!
Jag har hort att det kan bero pa att Telia har for manga kunder och att natet latt blir overlastat. Later visserligen lite konstigt men det kanske ar sa. Jag har ocksa markt av problemet med min 3Gs (med Telia) flera ganger det senaste.
Om ingen dramatisk forandring sker snart kommer jag byta till ett annat marke, kan inte ha det sa langre.
257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e