Sådär då. Jag har nu haft min Sony Ericsson C702i i en vecka och blivit lite småkär faktiskt, framförallt i GPS:en och trackern som borde passa ypperligt i träningssammanhang för att mäta/klocka rutter och ha stenkoll. Jag har dock inte testat det mer än att ha cyklat till jobbet med mobilen i ena byxfickan. Fungerar klockrent både med GPS:en och att sedan få in det i både Google Earth och Maps.
Men. Jag saknar något att sätta mobilen i när man väl drar ut och tränar. Ska den sitta på ryggen? Armen? Magen? Benet? Har ni tips på bra förvaringsmöjligheter? Jag vill inte ha den i en väska som hänger och slänger, utan den ska sitta tajt. Måtten är 106.0 x 48.0 x 16.0 mm och SonyEricsson själva har sin IAC-25 men den var för det första inte särskilt vacker och den kändes även lite klumpig. Tanken är också att köra lurar till, men det får nog på sikt bli en blåtandslösning för att minska på antalet kablar att kuta omkring med.
Den där påminner en hel del pm IAC-25. Polaren var iväg på lunchen och köpte just den IAC:n och den kändes sådär. Ett band runt armen som man fäste mobilväskan på men det blev en klumpig historia som bäst lämpar sig för cykelturer och aktiviteter där man inte pendlar med armarna så mycket.
Jag är med andra ord ute efter något så slimmat som möjligt. :)
Jag tror det har löst sig. Tack Samsung (!) för det. I deras paketering till nya MiCoach-mobieln följer det med ett slimmat Adidasfordral som visade sig passa perfekt till C702:an och min arm. Dock, det får nog bli ett displayskydd till mobilen då dragkedjan riskerar att repa skärmen. Men i alla fall. Perfekt passform!
Google Maps (och/eller Wayfinder, beroende på vilken version man köper och var man köper) finns i telefonen men den hämtar ju kartorna "utifrån" så eventuell taxa för datatrafiken tillkommer i de fallen.