webForumDet fria alternativet

Återförsäljare av "dyrare" mobiltelefoner med abonnemang

Mobiltelefoner

9 svar · 923 visningar · startad av Gardell

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
Frågan#1

Hallao!

Dags för en ny mobiltelefon. Och dagens abonnemangspriser är rätt lockande för mig som student, man kan få råd med nån modernare telefon..

Comviq är det väl som gäller och deras webbutik har många fina erbjudanden med riktigt bra priser, dock så saknas en och annan modell som jag har tittat närmare på, de lite dyrare varianterna dvs.. Modeller som är av intresse är väl t.ex. Nokia N93, Qtek S200 mfl mfl.. Kan också ta emot tips på andra telefoner i samma pris/funktionsklass! :)

Jag har letat runt på många nätbutiker men det är förhållandevis få som har telefoner med abonnemang tyvärr.. Så frågan är om ni känner till några såna butiker?

Tacksam för svar! :)

Medlem sedan mars 20051 070 inlägg
#2

Kolla med http://www.katshing.se/
De har alla möjliga olika abonnemang samt ett brett utbud av telefoner.

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
#3

Ah, där ser man.. De hade rejält med utbud, ja. Men dock fortfarande ganska långt ifrån Comviqs egen webbutiks priser.. Fattar inte hur de kan ha så låga priser. :o

Fler? :)

Medlem sedan mars 20051 070 inlägg
#4

Gardell skrev:

Ah, där ser man.. De hade rejält med utbud, ja. Men dock fortfarande ganska långt ifrån Comviqs egen webbutiks priser.. Fattar inte hur de kan ha så låga priser. :o
Fler? :)

Det blir nog svårt att matcha dera priser, skulle tippa på att de har en rejäl subvention på sina telefoner och därmed kan hålla låga priser.

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
#5

Lär nog vara så. Jag ger upp och skaffar mig en N73 istället. :) Tack för svaren.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#6

Gardell skrev:

Ah, där ser man.. De hade rejält med utbud, ja. Men dock fortfarande ganska långt ifrån Comviqs egen webbutiks priser.. Fattar inte hur de kan ha så låga priser. :o

En av förklaringarna ligger nog i att Comviq kör med förhöjd månadsavgift de första 18 månaderna. Således kostar SonyEricsson K750i, som jag snabbtittade på, 1801:-. Det torde vara fullt jämförbart med t.ex. Telias "Mobil till vänner" för 1448:-.

Ska man jämföra priserna är det väldigt viktigt att titta på exakt vad man kommer att få betala, annars blir jämförelsen lite snedvriden. :)

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
#7

Sant. Men om man tittar på de dyrare modellerna blir det genast mycket dyrare hos Telia (tyvärr). Nokia N73 med "Till vänner" blir totalt 5837:- medans den hos Comviq med "Kompis" blir 4077:-.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#8

Jepp, jag håller med dig, Telia blir dyrare, men riktigt så mycket skiljer det väl ändå inte?

			Comviq Kompis	Telia Mobil Vänner
Nokia N73	 	495,00 kr 	2039,00 kr
Inträdesavgift	 	249,00 kr * 	    -   kr **
Månadsavgift	 	 49,00 kr 	  69,00 kr 
Fakturaavgift		 25,00 kr  	  15,00 kr 
Öppningsavgift	 	  0,69 kr 	   0,69 kr 
Till egna nätet	 	   -   kr 	    -   kr 
Till övriga nätet	  0,69 kr 	   0,69 kr 
Till fasta nätet	  0,69 kr 	   0,69 kr 
IQ-svar	 		  0,69 kr 	   0,69 kr
Förhöjd månadsavg	150,00 kr 	 100,00 kr 
		
		      4 476,00 kr      5 171,00 kr 

* varav 150 kr är en förhöjd inträdesavgift för telefoner som avbetalas.
** erbjudande fram till 22 oktober, i normala fall 250 kr.

Beräkningen är gjord enligt följande:
Priset för telefonen + inträdesavgiften + månadsavgiften * 18 månader + fakturaavgiften * 6 kvartal + förhöjd månadsavgift * 18 månader.

I båda fallen har abonnemang med förhöjd månadsavgift i 18 månader valts.

Medlem sedan feb. 20032 532 inlägg
#9

Inte för att det gör sån stor skillnad men man kan komma undan på telia iaf, med 15 kr, mot eFaktura.

Medlem sedan juli 2002688 inlägg
#10

Vilken uträkning! :birp Tack. :)
Nej, det skiljer väl kanske inte så farligt mycket om man lägger fram det sådär, men jag har inte så mycket pengar att slänga upp på en gång sådär så.. Plus att jag är student och får således (via csn-kortet) också 40% rabatt på Comviq Kompis månadsavgift. :) Kör sedan e-faktura så blir det ännu en slant billigare.. Värdefullt för mig som student, även om jag helst skulle köra Telia då Comviq's täckning inte är alltför utspridd upp över bergen här i norra dalarna. :l

Edit: Inte att förglömma.. Det följer också med ett 1GB-kort hos Comviq, lär väl vara värt en 300 kr i alla fall..

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)