webForumDet fria alternativet

VEM är den skyldiga ??

Medier & press

108 svar · 866 visningar · startad av Annelie · sida 5 av 6

Frågan, av Annelie

galning säger jag bara..... <http://www.expressen.se/article.asp?id=62211> 254 km/h på E4 med en Audi S 8 \------------------ /Annelie ”Döm aldrig i vredesmod eftersom vreden går över men domen står kvar.”

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#81

JAG riskerar ingas liv !! Tycker du börjar bli LITE jobbig !!

LITE för fort är inga J*A 254 km/h

Du o jag kommer inte att enas i denna fråga ....Så fortsätt att tjafsa du

PS hade du tänkt skriva

pease

please eller PEACE ?

KUNDE inte låta bli, du gillar ju att märka ord

PS2 Det är elfwing själv som trissar upp detta gm att skicka mess på icq om att han bråkar med mig ... :) SÅ om jag nu får en varning (till) om att hålla kamratlig ton......
------------------
/Annelie
”Döm aldrig i vredesmod
eftersom vreden går över men domen står kvar.”

[Redigerat av Annelie den 03 apr 2001]

Medlem sedan apr. 20001 521 inlägg
#82

JAG riskerar ingas liv !!

Nähe du ... !?!?!?
vad var det för bil du hade sa du ... en sån borde alla ha ... !!! ;)
Eller just det ja ... den var ju fullt försäkrad ... tänkte inte på det ... §e

*gräver fram stridsyxan o målar sig i ansiktet* :e

Jag märker väl aldrig ord ???

------------------
"I never understood a single word he said, but I helped him to drink his wine."

[Redigerat av elfwing den 03 apr 2001]

Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#83

Du kan ta fram tandkräm så din mun blir ren från vassa ord o så tvål o vatten till ansiktet istället. För....smicker biter inte på mig från dig , det vet du ! x(

Svar : NEJ jag har inte gett upp , men vart leder ditt tjafs ? Kom med ngt som för diskussionen vidare istället för att bara tjafsa

Här får du tips om du vill retas med andra:

http://www.skrattnet.com/roligalistor/10_satt_att_reta_3.asp
http://www.skrattnet.com/roligalistor/10_satt_att_reta_2.asp
http://www.skrattnet.com/roligalistor/10_satt_att_reta_1.asp

------------------
/Annelie
”Döm aldrig i vredesmod
eftersom vreden går över men domen står kvar.”

[Redigerat av Annelie den 03 apr 2001]

Medlem sedan dec. 19995 874 inlägg
#84

Det är personen bakom ratten som avgör, inte farten.

Ibland är det inte ens det.
Ibland är det andra i trafiken som orsakar kaos.

------------------
Mvh
Patrik aka Brimba
<A HREF="http://www.brimba.nu/default.asp?oPID=poll&PollID=16" TARGET=_blank>Skulle du avstå alkohol om alla droger försvann?
</A>När kan vi resa ut och besöka andra galaxer?

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#85

Kärlek börjar alltid med bråk.. eller hur det nu var.. :e

------------------
webmaster resources

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#86

Jag håller med Matti... i 180 knyck! :e

------------------
/Petra
If you see someone without a smile, give them yours.

Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#87

FÖRNEKAR
Nä Matti .... Jag är föööör smart för Elwfings stil..... Dessutom skulle han få mig galen på mindre än en kvart ;)

------------------
/Annelie
”Döm aldrig i vredesmod
eftersom vreden går över men domen står kvar.”

Medlem sedan apr. 20001 521 inlägg
#88

*ASGARVAR*

------------------
"I never understood a single word he said, but I helped him to drink his wine."

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#89

*har fått upp ångan*

Retade mig vansinnig på en bil som inte hade nåt bättre för sig än att dra fram och tillbaka utanför oss i en halvtimme idag...

BMW av nyare modell i 3-serien, riggat avgassystem så det brummar som faan, liten 20-årig tölp som tror han är häftig när han drar omkring utan bilbälte och stereon så det ekar mellan kåkarna... x(

------------------
It's software it's hardware, It's heartbeat is time-share
It's midwife's a disk drive, It's sex-life is quantised
It's self perpetuation a parahumanoidarianised - Back to humans!
Queen - Machines (1984)

Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#90

Q: jag har mkt bränsle ... ;) så ånga på du... ja DYRA bilar, unga killar o HEMSKA ljudanläggningar.

Kan detta vara en "tantvarning??" ;)

------------------
/Annelie
”Döm aldrig i vredesmod
eftersom vreden går över men domen står kvar.”

Medlem sedan apr. 20001 521 inlägg
#91

Tror det är hög tid för tant o farbror att gå o lägga sig nu ... ;)

------------------
"I never understood a single word he said, but I helped him to drink his wine."

Medlem sedan feb. 20003 257 inlägg
#92

Kan detta vara en "tantvarning??"

Neee, det stadiet passerade du för lääääääääääääääääänge sedan §e

------------------
Maximalt skydd för privatlivet - minimalt skydd åt offentligheten

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#93

Jag har nog mest timmar bakom ratten på det här forumet, om det inte finns någon yrkesförare med minst 10 år bakom ratten :) .

Jag har själv kört bil klart fortare än 200 km/h i Sverige, hade bilen klarat 254 km/h så hade jag "nog" kört det. Men jag anser mig själv, såväl som huvudpersonen i denna tråd, som mer eller mindre utan förstånd och omdöme när något sådant sker. (det var en del år sedan nu)

Jag är en hyfsad bilförare som behärskar farten bra, så länge det inte händer något i 250 knutar - isfläck - vattenplaning - vilt - framhjulspunktering - hinder på vägen, då tvivlar jag på att min, om ens någons, skicklighet räcker till.

Det kan vara ett fruktansvärt pris att betala för såväl mig själv som för mina nära och kära.

När jag för ett par år sedan var på väg till Sälen med familjen så märkte jag hur snabbt olyckan kan vara framme.
Jag hade några bekanta som körde strax framför mig och vi rullade på i skaplig fart.
Plötsligt dök det upp en mycket stor hund ur diket på vänster sida och rusade tvärs över vägen. Jag gjorde instinktivt en mindre väjning ut mot den obefintliga väggrenen för att undvika hunden, det hjälpte inte jag klippte hunden iaf. Samtidigt hade jag mitt högra hjulpar utanför asfalten på höger sida och det small bara till, jag körde upp på ett vägräcke som började där, och bilen studsade på två hjul ut mot diket på andra sidan.
Jag ryckte tillbaka ratten men märkte att bilen höll på att gå runt, fick snurra tillbaka ratten för att få ner alla hjulen på vägen igen trots att diket närmade sig. Nu började turligt nog bilen sladda nästan i färdriktningen men på fel sida vägen. Vi hamnade i diket men gled baklänges ner i ganska låg hastighet, så ingen ytterligare skada på oss eller bilen uppstod.

Hade vi fått möte så hade jag nog inte suttit här och skrivit det här nu.

Vadan denna utläggning då?

Jo jag körde i ungefär 120 km/h, och allt detta skedde på några bråkdelar av sekunder. Jag han inte fatta några beslut innan jag studsade ner från vägräcket och bilen blev mer eller mindre okontrollerbar.

Vad hade jag för nytta av min erfarenhet och "skicklighet" som bilförare???

Vad tror ni hade hänt om jag blåst på i 180 km/h eller ännu mer????

Det har ingen betydelse hur "duktig" eller erfaren du är som bilförare, när det oförutsedda inträffar så finns det sällan tid att utnyttja varken det ena eller andra.

Höjer vi sen hastigheten med ytterligare 100 km/h så inser nog de flesta, även i den här tråden, hur riskerna ökar.

Måste berätta att alla i bilen var omskakade med helt oskadda, vilket man tyvärr inte kunde säga om varken bilen eller hunden.

Kom på en lite rolig incident också, när vi kravlat ur bilen och våra bekanta i den andra bilen, konstaterat att det var ok med oss, så bestämde jag mig för att försöka få tag polisen.
Jag tog fram mobilen och med lite skakiga händer så tittade jag på displayen och där stod det "ringa sos".
Va hur sjuttsingen kunde den veta det??

Vi stod ju nere i en dal utan mobiltäckning, men det tog en stund innan den polletten ramlade ner. :)

------------------
//Alian Luxman=the BabelFish
"Love thine enemies...it really pisses them off."

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#94

Väl talat Luxman, du är en vis man ;)

------------------
"Med ett schysst järnrör slår man hela världen med häpnad" - Socker-Conny

Medlem sedan apr. 20001 521 inlägg
#95

Bara för att man kör ofta behöver det inte betyda att man kör bra ... vilket denna historia tydligt demonstrerar ... §e

Har du tänkt på det här ... hade du kört lite snabbare hade du passerat platsen för olyckan INNAN den hände ... på så sätt hade du kunnat undvika den ... !!! :e

------------------
"I never understood a single word he said, but I helped him to drink his wine."

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#96

Vadå spelar modellen på min roll oxå ? Ok... Saab 9-5 -00 modell...körd 1700 mil av mig till största delen, skattad o besiktad utan anmärkning o försäkrad till fullo....

Har man inget annat av göra av pengarna så kan man ju alltid göra en kontrollbesiktning av bilen. Annars är det ganska onödigt då det väl är fritt från besiktningar de två första åren?

Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#97

Att den är besiktad vet jag inte riktigt varför , den var "gubben" som ville göra det, för ngn vecka sedan.

Tror det beror på att vi hade ngt tjafs med ena dörren.....

För mkt pengar ? Nä det finns alltid hål att stoppa dem i. Tex telefonräkningen...... :)

------------------
/Annelie
”Döm aldrig i vredesmod
eftersom vreden går över men domen står kvar.”

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#98

Lustig kille som frivilligt besiktigar bilen. När det sen kostar 260:- så måste man vara riktigt knasig om man bara tycker att det är kul.
Han måste ha fått en kallelse till bilprovningen, annars gör man det bara inte!

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#99

Besiktar?
Det gjorde han nog själv, för på bilprovningen b e s i k t i g a r man fordon. ;)

Jag har säkert inte lika många timmar bakom ratten som Luxman, men nog har det blivit åtskilliga :)
För några år sen lade jag tävlingshjälmen på hyllan efter tio års intensivt tävlande i rally. Kan bara konstatera att det finns många jönsar på vägarna som kanske skulle behöva gasa av sig på bana istället. Det ger både bättre chaufförer och man har vett att ta det lugnt bland civilister.

Men, visst finns det folk som skaffar sig en snoppförlängare och tycker det är häftigt med hög fart... men de har i de flesta fall ingen erfarenhet alls om hur tyngdlagen och gravidationslagarna påverkar väggreppet.Ingen känsla alls för gränserna mao. Att sen inte kalkylera med riskerna är väldigt dumdristigt och det skulle aldrig hålla för en tävlingsförare som alltid ligger minst 3 kurvor före i planeringen och väger in alla förutsättningar.

Skaffa gärna en värstingbil, men använd den med förnuft. I trafiken är man aldrig ensam.

------------------
Ancilla, face mea laganum!

[Redigerat av PeW den 04 apr 2001]

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#100

Nog vet jag att man besiktigar bilar på bilprovningen. Min far arbetar nämligen där som besiktningsingenjör. :)

272 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
140 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)