webForumDet fria alternativet

Reclaim the streets

Medier & press

56 svar · 425 visningar · startad av Matti · sida 2 av 3

Frågan, av Matti

Motkrafts nyhetsbrev Runt 500 personer samlades den 7 oktober vid parkeringshuset Anna för att under parollen Reclaim the Streets ha fest och dans. Inget bråk mellan poliser och festdeltagare uppstod och allt förlöpte lugnt. Festen höll till på en tämligen otrafikerad gata och polisen hade spärrat av med kravallstaket mot den betydligt mer trafikerade Drottninggatan. Folk dans

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan dec. 20011 685 inlägg
#21

Kan också säga att P-huset Anna inte har några bostadshus eller lägenheter runt om sig.

------------------
Våra framgångar är ju mycket tack vare ABBA.
Dhani Lennevald A-Teens

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#22

Vad betalar du skatt för?

Ehh, vad tror du?

Betalar för:
Vård, omsorg, infrastruktur, försvaret, kollektivtrafik, polisväsendet, sociala skyddsnät, miljövård, övriga samhällsfunktioner, etc. etc.

Betala ej för:
Skitungar med rastaflätor klädda i gamla överskottskläder som endast käkar tofu och cos-cos och dansar runt på gatorna.

------------------
"Common sense is the collection of prejudices acquired by age 18" - Albert Einstein

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#23

jag betalar skatt för:

* att du ska få gå i skolan och lära dig en massa saker som du inte kommer få användning för eftersom du bara ska röja på gatorna och skrika 'ey len! botkyrka stylee snittar losers!'

* att våra gamla ska ha en chans till ett drägligt liv vare sig det är hemma eller på ett sjuk- /ålderdomshem.

* att det skall finnas vägar vi kan åka på.

* att sverige skall hjälpa nationer mindre lyckligt lottade än oss själva.

det jag inte vill betala skatt för är:
*höga politikerlöner, fallskärmar och bonusavtal för statliga höjdare.

*kollektivtrafik som inte fungerar

och framför allt vill jag inte betala skatt för att staten eller kommunen ska behöva städa upp efter dig och dina ligistpolare när ni skräpar ner, klottrar, för liv och lever loppan på gator som ni inte ens själva bor på!

bygg ett klubbhus själva av plankor ni får av farfar om ni måste vara flera hundra på en och samma plats!

ni får väl för 17 gubbar bjuda till lite själva?

stackars dig matti, som får betala flera tusen kronor i skatt. vi får nog se till att du blir lämnad utanför systemet när du blir gammal eller sjuk, eftersom du tycker ungdomar är viktigare än sjuka och gamla.

jag betalar gladeligen över hundra tusen i skatt om året, för att min mormor ska få ha hemtjänst för hon är rullstolsbunden. jag betalar gärna för att min systerdotter ska få gå på dagis. jag betalar gärna för att det ska sandas och saltas på vintern och jag betalar mer än gärna för att barn i tredje världen ska ha ett liv.

men inte för att själviska idioter utan vare sig fantasi eller medkänsla ska få dricka ghb och hamna på intensiven, förstöra och härja.

jag vet att jag generaliserar, men du verkar bara ha negativa saker att säga om vadhelst det må vara. och det är alltid så synd om dig, som måste städa runt skolan fast du inte själv skräpat ner, och du har ingen stans att vara med dina femhundra närmaste vänner.

stackars dig, matti.

har du hört talas om sunt förnuft?

ge mig gärna skit för det här inlägget, men jag blir så ledsen när jag läser sån här skit.

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
i declare war on damaged hair and split ends.</A>

Medlem sedan dec. 20011 685 inlägg
#24

Dricker man GHB Jag trodde man rökte det? eller vaddå?

------------------
Våra framgångar är ju mycket tack vare ABBA.
Dhani Lennevald A-Teens

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#25

.. :e

att du ska få gå i skolan och lära dig en massa saker som du inte kommer få användning för eftersom du bara ska röja på gatorna..
Jag går snarare i skolan för att jag skall få bra betyg, som jag skall söka till gymnasiet med för att senare kunna fixa mig ett jobb.

ska behöva städa upp efter dig
Jag klottrar och jag skräpar inte ner.. dvs ingen behöver städa efter mig. OK?

eftersom du tycker ungdomar är viktigare än sjuka och gamla.
När har jag sagt det?

men inte för att själviska idioter utan vare sig fantasi eller medkänsla ska få dricka ghb
Jo visst, alla ungdomar som tycker något är skitungar som dricker ghb och härjar..

Jag tycker bara att det är jävligt onödigt att gå och gripa 160 pers bara för att Kalle inte kan komma fram med sina fina Mercedes.

Jag är själv inte i behov av något ungdomshus. Det skulle dock inte skada mina kompisar om de hade något vettigt att göra. Som det är just nu roar de sig med att stjäla bilar, panga rutor och göra inbrott.

Antar att de får fortsätta med det..

Eftersom ingen verkar bry sig ska jag nog också sluta med det.

------------------
matti.intelligens.nu

[Redigerat av Matti den 18 okt 2000]

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#26

Dricker man GHB Jag trodde man rökte det? eller vaddå?

Ehh.. Du läser inte så många dagstidningar va ;)

Man dricker GHB, det är en vätska, lite svårt att röka vätskor...

För övrigt så framställer folk GHB av ett ämne som heter GXB (eller nått liknande namn) nu när GHB är olagligt. GXB används ofta för att tvätta bort.... just det, klotter... Sammanträffande, eh? :e

------------------
"Common sense is the collection of prejudices acquired by age 18" - Albert Einstein

#27

sgtpepper
Jag betalar fanimig inte en av europas högsta skatter för att en hop märkliga borgarbarn med auktoritetsfobi, ätstörningar och skumma rödvinsvänsteråsikter ska få flumma runt på offentlig plats.
När flumungarna vuxit upp och blivit byråchefer på statskontoret eller andra byråkratiska positioner likt sina flumvänster-föräldrar anno 60-talet så kommer dom ändå att ha glömt alla sina revolutionära ideér och ha blivit ett med den geggiga borgarmassan med f.d vänsteråsikter som sitter och tar alla beslut.

Precis min åsikt. Bara att hålla med och vara glad :)

//Demo

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#28

Betalar ni skatt för att ungdomar ska få vara någonstans? Om inte, varför?

------------------
- Swey
Skriv först, tänk sen!

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#29

matti:

När har jag sagt det?
14:e september 20:47.

Varför är inte ungdomar viktiga? Varför är de sjuka viktigare?

från: http://free.webforum.nu/wf/Forum1/HTML/001371-5.html

så ung, redan dement.

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
i declare war on damaged hair and split ends.</A>

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#30

Anders, :l
Han menade naturligtvis att både sjuka och ungdomar är viktiga. Kan ni förklara varför inte ungdomar är viktiga?

------------------
- Swey
Skriv först, tänk sen!

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#31

Öhm, anders, jag frågade varför de gamla är viktigare än ungdomarna. Jag sa inte att ungdomarna är viktigare än de gamla.

------------------
matti.intelligens.nu

#32

Ungdomar är viktiga. Men bara för att de är vikitiga så vore de ju bra om de rättade sig efter de regler och lagar som finns. De är dock inte så pass viktiga att de kan förstöra samhället för vad de då måste anse vara mindre vikiga människor.

//Demo

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#33

varför är du dummare än jag?
- - - - -

att du är dummare än jag betyder ju inte att jag är smartare än du. eller ?

nu skiter jag i den här tråden. läs mina inlägg i den förra reclaim-tråden om nu undrar vad jag tycker.

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
i declare war on damaged hair and split ends.</A>

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#34

Anders, citat från den förra tråden (det kursiva är skrivet av bengan):

Eller kan det möjligen tänkas vara som så att vi som hunnit bli lite äldre insett att det finns värre saker att prioritera än det vi tyckte vid 12 års åldern?/.../Se bara på alla hundratals äldre och sjuka som dagligen får ligga ensamma i sin egen avföring för det inte finns nog med resurser.
Vi pratar inte om 12-åringar, om det är det du tror. Prioritering och prioritering.. jag förstår att du hellre ser en förbättring av äldrevården än fler ungdomsgårdar - du tjänar ju mycket mer på det. Jag tycker att båda sakerna är lika viktiga. Eftersom jag är ung skulle jag vinna på att det skulle finnas fler ställen för mig men jag skulle också vinna på en förbättrad äldrevård, jag skulle slippa oroa mig för framtiden. Det skulle kännas väldigt skönt att veta att man slipper svälta ensam i ett vitt tomt rum då man blir gammal. Kan inte du förklara för mig hur det kommer sig att det finns äldre och sjuka som ligger i sin egen avföring när Sverige har världens högsta skattetryck (eller åtminståne ett av de högsta)?

------------------
matti.intelligens.nu

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#35

*tycker att det var onödigt att starta en ny tråd om samma sak*

Kan man röka morötter?

------------------
Axel - Kid B
[Secret info™ part three Axel är 1,79 m och väger 65 kg.]

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#36

Axel, jag tycker att det är jävligt onödigt att starta upp trådar där det bara skrivs massa ":e"n.

Jag fick bekräftat att vuxna helt enkelt skiter i ungdomar (nej, demo, det lät inte särskilt trovärdigt när du sa att ungdomar är viktiga ;)).

------------------
matti.intelligens.nu

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#37

konstruktivt inlägg:

suck, matti.

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
i declare war on damaged hair and split ends.</A>

Medlem sedan dec. 20011 685 inlägg
#38

Jo jag läser visst det en massa dagstidningar och det är där jag har fått det i från att man röker GHB.
Läste om ett tillslag där man hade lagt GHB i däcken på en lastbil och jag trodde inte folk lätt vätskor flytta omkring i däcken på bilar...

------------------
Våra framgångar är ju mycket tack vare ABBA.
Dhani Lennevald A-Teens

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#39

Alla i Sverige pröjsar procentuellt sett lika mycket skatt (SKA göra åtminstone) och sen är det upp till våra politiker att fördela stålarna så att alla blir glada och nöjda.

Om man nu är missnöjd med den fördelningen är det ingen större idé att göra "aktioner" eller vad man nu vill kalla det, så att tredje person drabbas när det är politiker som borde påverkas.

Om man känner att politikerna inte lyssnar ska man inte heller förfalla åt "aktioner" utan fortsätta i demokratins stolta fotspår och leta rätt på de vuxna som trots allt håller med i ens åsikter och låta dem lobba i ens egen sak.

Om det fortfarande inte fungerar - grip pennan och skriv insändare, debattera i tv, snacka med kommunpolitikerna face to face...

Nu ska det villigt erkännas att den senaste händelsen verkar ha avlöpt väl, men ingen kan väl påstå att det började bra? Kravallpoliser, stenkastning, skadegörelse, krigsrubriker... Man får aldrig chansen att göra om ett första intryck.
Men om arrangörerna kan hålla det på den här nivån kommer nog också politikerna att få upp ögonen för er. :)

------------------
To be or not to be - that's not a question!

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#40

/me startar inte upp :e :e :e :e :e-trådar.
/me startar tramstrådar.

Kanske inte så konstruktivt, men ändå.

*drar mig ur diskutionen eftersom jag inte gillar när den blir alltför negativ*

------------------
Axel - Kid B
[Secret info™ part three Axel är 1,79 m och väger 65 kg.]

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)