---
title: "SvD gör nytt bottenrekord i rubrikstättning"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/medier-press/179364-svd-gör-nytt-bottenrekord-i-rubrikstättning"
topic: "Medier & press"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/medier-press"
author: "Blårand"
published: "2009-07-11T21:32:16.000Z"
updated: "2009-07-12T20:31:55.000Z"
replies: 10
views: 883
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/medier-press/179364-svd-gör-nytt-bottenrekord-i-rubrikstättning"
---

# SvD gör nytt bottenrekord i rubrikstättning

## #1 — Blårand, 2009-07-11T21:32Z

SvD har satt nytt rekord i rubriksstättning.

Rubriken lyder: "Motorcykel omkom i tunnel"
<http://www.svd.se/stockholm/nyheter/artikel_3192953.svd>
Vilken tur att det enbart var motorcykeln som omkom och inte föraren?

Tidigare i veckan hade SvD en rubrik som löd: "Häst snubblade på banan"
Vilken tur att hästen snubblade på en banan, och inte på ett päron eller äpple?  :bire

Den här är oxå bra: "Falskmyntarliga inför rätta".
<http://www.svd.se/stockholm/nyheter/artikel_3154013.svd>
Läser man texten så handlar det om sedelförfalskare, varav rubriken blir lite märklig. :bire

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/179364

## #2 — Dryden, 2009-07-11T22:33Z

...och vilken tur att "falskmyntare" inte nödvändigtvis behöver göra falska mynt.
<http://sv.wikipedia.org/wiki/Falskmynteri>

.  :OO

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192772

## #3 — Blårand, 2009-07-11T22:52Z

Ordet sedelförfalskare finns med i Svenska akademins ordbok. 

> "SEDEL-FÖRFALSKARE. jfr -förfalskning. 
> CRUSENSTOLPE Mor. 4: 245 (1841). 
> SEDEL-FÖRFALSKNING. tillverkning av falsk sedel l. falska sedlar; äv. om ändring i bedrägligt syfte av äkta sedel."

Om ordet sedelförfalskare inte ska användas när man skriver om personer som förfalskar sedlar, när ska ordet då användas?

Ser nu även att SvD ändrat rubriken till "Motorcykel omkull i tunnel".

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192775

## #4 — nitro2k01, 2009-07-12T03:46Z

Jag måste ge dem rätt för falskmyntarliga. Falskmynteri innefattar inte bara mynt. Och bara för att ett annat pegrepp existerar måste man inte använda det. Tvärtom ligger falskmyntarliga bättre i munnen än sedelförfalskarliga.
Den om hästen läste jag spontant rätt, men visst had man kunnat skriva det tydligare, typ "Häst snubblade på travbana".
Nr 1 däremot var en riktig groda, men å andra sidan en liten notis som säkert skrevs av deras praktikant, och som de dessutom rättade.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192778

## #5 — Muzzafarath, 2009-07-12T06:58Z

> Om ordet sedelförfalskare inte ska användas när man skriver om personer som förfalskar sedlar, när ska ordet då användas?

Är du på riktigt? Det är skillnad mellan att påstå att falskmynteri innefattar sedelförfalskning, och att påstå att man inte ska använda ordet sedelförfalskning.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192781

## #6 — Blårand, 2009-07-12T08:31Z

> **[Muzzafarath skrev:](https://www.webforum.nu/p/1473508)**
>
> Är du på riktigt? Det är skillnad mellan att påstå att falskmynteri innefattar sedelförfalskning, och att påstå att man inte ska använda ordet sedelförfalskning.

Om man i en rubrik använder ordet myntförfalskare så far tankarna till myntförfalskning. Ordet sedellförfalskare för däremot tankarna till sedelförfalskning. Av den anledningen tyckte jag att myntförfalskare inte var rktigt rätt ord i detta sammanhang, då artikeln handlade om sedelförfalskare (även om båda orden nu kan användas).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192782

## #7 — Muzzafarath, 2009-07-12T08:49Z

> Om man i en rubrik använder ordet myntförfalskare så far tankarna till myntförfalskning.

Beror väl på. Vet man sen tidigare vad en falskmyntare är så far tankarna inte till förfalskning av just mynt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192783

## #8 — legis, 2009-07-12T10:46Z

Aftonbladet har börjat använda mycket "döds-" i sina rubriker. Dödslek, dödsstörtning osv, fast det inte innefattar någon död utan kanske bara något farligt. Riktigt usla rubriker generellt sett på den blaskan som ofta inte har ett skit med texten att göra.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192793

## #9 — :stefan:, 2009-07-12T18:00Z

> **[Blårand skrev:](https://www.webforum.nu/p/1473510)**
>
> Om man i en rubrik använder ordet myntförfalskare så far tankarna till myntförfalskning. Ordet sedellförfalskare för däremot tankarna till sedelförfalskning. Av den anledningen tyckte jag att myntförfalskare inte var rktigt rätt ord i detta sammanhang, då artikeln handlade om sedelförfalskare (även om båda orden nu kan användas).

Men i en rubrik är varje bokstav viktig och när "falskmyntarliga" har färre tecken än "sedelförfalskarliga" är valet enkelt för redigeraren.  ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192822

## #10 — Lasp, 2009-07-12T18:15Z

Falksmynteri är ett begrepp som innefattar alla värdetransar! Så enkelt är det!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192829

## #11 — stattin, 2009-07-12T20:31Z

Kolla din egen rubrik först :)

..bottenrekord i rubrikstättning

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2192853

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/medier-press/179364-svd-gör-nytt-bottenrekord-i-rubrikstättning
