Utan att veta mer an vad det star pa Aftonbladet sa ser jag det som ratt att de stanger av maskinen.
Vad tycker vi?
Medier & pressur Övriga frågor
9 svar · 348 visningar · startad av sneeze
Jag håller med Okkido, i brist på mer omfattande kunskaper om fallet.
Frågan "egoism vs livskvalitet", ser jag inte har någon koppling till detta. Enligt en av de tidigare artiklar, som det länkas till, har föräldrarna en kristen tro som föreskriver att allt liv är heligt. Jag gissar att de även motsätter sig abort, även i situationer där den lösningen skulle vara enklast. Man kan tycka vad man vill om den åsikten. Men jag har svårt att se att det skulle vara en egoistiskt motiverad åsikt, även om jag inte håller med dem i sak. Egoister hade de däremot varit om de hade velat att ungen skulle få fortsätta lida bara för deras skull.
Jag har tom informerat mina egna anhöriga. Inga livsuppehållande åtgärder". Om det står och väger.
Det är viktigt att ta beslut, och informera omgivningen, innan någon annan måste göra det.
Rätt att det stängs av.
Var går gränsen mellan egoism och verkligt hopp?
Jag tycker att hoppet har kommit och försvunnit sedan länge.
Lasp skrev:
Jag har tom informerat mina egna anhöriga. Inga livsuppehållande åtgärder". Om det står och väger.
Det är viktigt att ta beslut, och informera omgivningen, innan någon annan måste göra det.
Likadant här.
Om det är som som aftonbladet skriver så tycker jag att man inte ska försöka återuppliva. Ett tufft beslut för alla föräldrar, men man vill ju inte att barnet ska lida om det inte finns någon chans för den att bli frisk.
Pedda skrev:
Ett tufft beslut för alla föräldrar
I Sverige, och även storbritannien som det verkar på arrtikeln så är det dock läkarna som bestämmer detta och inte föräldrarna.
nitro2k01 skrev:
Pedda skrev:
Ett tufft beslut för alla föräldrar
I Sverige, och även storbritannien som det verkar på arrtikeln så är det dock läkarna som bestämmer detta och inte föräldrarna.
Japp, men tydligen kan föräldrar överklaga och kanske påverka besluten verkar det som.
Som nybliven förälder så är det klart man vill hålla ens barn vid liv, oavsett vad andra tycker. I världsligt perspektiv skulle ett djur med samma skador avlivas direkt. I annat fall vore det ett klart exempel på djurplågeri. Då är det ändå mer omoraliskt i min syn att plåga en människa när man vet att hoppet är ute. Ur ytterligare ett perspektiv, människans gemensamma överlevnad, kanske de inblandade läkarna skulle kunna rädda flera andra liv framför ett.
Jag är för.
Visst är det hemskt, men...
Hjärnan är underutvecklad och hon kan varken se eller höra.
Lilla Charlotte har varit allvarligt sjuk sedan födseln. Enligt läkarna har hon obotliga skador i hjärnan, lungorna och njurarna.
- Hon känner inget annat än ständig smärta, argumenterade sjukhusets talesman i domstolen.
Ett fruktansvärt svårt beslut att ta, men rent intuitivt - stäng av... Den stackars tjejen kommer bara att lida annars... :(






