---
title: "Räkna ut procentsats?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/matematik/88997-räkna-ut-procentsats"
topic: "Matematik"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/matematik"
author: "AndreasC"
published: "2003-10-20T14:59:52.000Z"
updated: "2003-10-20T15:42:44.000Z"
replies: 4
views: 514
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/matematik/88997-räkna-ut-procentsats"
---

# Räkna ut procentsats?

## #1 — AndreasC, 2003-10-20T14:59Z

Hur räknar man ut detta? Jag har köpt en mjukvarufamilj som en kille programmerat och sålt till mig tillsammans med rättighterna, på ett villkor att han får en viss procentandel av den totala vinsten efter varje deklaration. Jag skulle eventuellt starta ett företag genom jag skulle sälja dessa program. Jag vet inte hur det blir med det. Jag har diskuterat detta tidigare men jag har bestämt mig för att avvakta ett tag med mitt företag för jag är inte mogen att starta ett än. Jag ska avvakta tills läget ser bättre ut och tills jag har bättre förutsättningar.

Jag tänkte istället söka upp någon som har privat mjukvaruföretag och se om denne är intresserad av dessa program, och isåfall få köpa dessa tillsammans med källkod och kompletta rättigheter. Tänkte då göra en deal tillsammans med denne som lyder att personen får sälja dessa program genom sitt företag i dettas namn och där varken jag eller ursprunglig utvecklare av program står nämnda.

Han för då separat bokföring på den summa som han tar in för dessa program, samt för in den i den totala summan för hela företagets ekonomi givetvis, för att sedan föra in den i sin deklaration. När han då ska dra av skatt genom deklarationen så räknar han bort 32% eller vad han betalar i skatt från den totala inkomsten + andra eventuella avgifter som jag inte känner till. Men hur räknar han då på den inkomst han fått från mina program. Räknar han bort samma procentsats på den också, alltså 32% + andra eventuella avgifter?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/88997

## #2 — Lasp, 2003-10-20T15:13Z

Det beror ju helt på vilken deal ni lägger upp. Det finns ingen anledning att räkna in arbgivaravg och sånt. Redovisning per period av försålda program minus så mycket % till dig.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1190544

## #3 — AndreasC, 2003-10-20T15:31Z

Du menar att han kan redovisa det han får in för de program jag sålt till honom separat och skatt dras från det?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1190555

## #4 — Lasp, 2003-10-20T15:40Z

Ja om personen är en fysisk person men även i detta fallet har ju ni båda kostnader för försäljningen. Ni måsta vara helt på det klara med vad ni menar med intänkter innan ni startar.
Det känns som om du behöver en rådgivare som kan skriva ner några stolpar år Er.
Lycka till med businessen.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1190559

## #5 — AndreasC, 2003-10-20T15:42Z

Vad har jag för kostnader för försäljningen mer än att han ska ha en del av vinsten?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1190561

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/matematik/88997-räkna-ut-procentsats
