Hur räknar man ut accelerationen i ett diagram/ kalkylblad som detta?
[------------------
"Vill du också ha spänning i vardagen? Börja med frisbee!"
[Redigerat av P den 23 jan 2002]](http://www.webcom.dns2go.com/p/fysik.jpg[/URL)
15 svar · 201 visningar · startad av P
Hur räknar man ut accelerationen i ett diagram/ kalkylblad som detta?
[------------------
"Vill du också ha spänning i vardagen? Börja med frisbee!"
[Redigerat av P den 23 jan 2002]](http://www.webcom.dns2go.com/p/fysik.jpg[/URL)
man skapar en tråd på WF o hoppas på att nån löser det
nu funkar det!
Har du en funktion från början? Isf deriverar du funktionen.
kolla lutningen pa kurvan (som SPiN sager hade man kunnat derivera om det hade varit en funktion.)
Lutningen pa kurvan (deltaV / deltaT) ar accelerationen. Logiskt.
Det är ingen funktion... kan man göra så att den söker en funktion lr nått?
AHHH där fick ni nått att bita i!
Det är ingen funktion...
Matematiskt sätt är det en funktion om du så har x+1, x^2,v/t eller vad det nu är... och är den inte det så gör du en funktion av det och sen derivera den (som SPiN skrev).
P, varfor vill du ha det till en funktion?
Gor som jag skrev tidigare. Skrik till om jag uttryckte mig for luddigt, sa gor jag ett nytt forsok.
jag vill ha en funktion också för då borde det bli lättare... Hur får man ut en funktion av grafen/tabellen?
Hur får man ut en funktion av grafen/tabellen?
funktioner som den här har ingen enkel matematisk funktion (typ y=x*2). Den skulle gå att beskriva som en styckvis linjär kontinuerlig funktion (dvs du använder gränser för vad funktionen skall gälla), men det hjälper inget. Så jag skulle gjort som Erik säger.
Dela upp kurvan i ett antal små enkla kurvor på formen f(x)=ax+b, och derivera dessa delkurvor. Sedan har du ett antal derivator att plotta ut i ditt diagram på samma ställen som delkurvorna.
Varfor gora det sa kompilcerat???
Att dela upp kurvan i smadelar och sedan derivera alla ar ju megamycket jobb (utan att kritisera dig UlfT, for det var ju sa P sa att han ville ha det). Varfor maste du ha en funktion? Har du missuppfattat fragan kanske?
-> eriks
Det är inte megamycket jobb att derivera småkurvor på formen f(x)=ax+b. Derivatan av en sådan funktion är helt enkelt:
f'(x)=a
I praktiken ger det samma lösning som du föreslog, dvs lutningen.
Jovisst pratar vi om samma sak. Du sager "derivera" jag sager "hitta lutnignen".
Men om man ska hitta accelerationen for ett intervall over mer an en punkt (typ mellan tiden 0 till 0,5) blir det lattare (och mindre jobb) med deltaV/deltaT. Eller hur?
-> eriks
Jag håller med dig. Man måste ju i alla fall hitta derivatan för att bilda funktionen f(x)=ax+b som man kan derivera sedan. Du har rätt.