Unär relation?

Matematik

3 svar · 475 visningar · startad av Compusa

Medlem sedan jan. 20023 327 inlägg
Trådstart#1

Låt oss säga att vi har följande mängd:
Mängd = [sko, strumpa, byxben, tröja]

Hur många unära relationer kan man då skapa med denna mängd? Jag och några andra har kommit fram till det revolutionerande svaret 4, men vi har fått höra att det är fel.

Medlem sedan apr. 20042 994 inlägg
#2

Nu har jag kollat upp det här med en kille som kan detta och antalet unära relationer av en mängd är antalet delmängder som finns i den mängden.

Har man en mängd med 4 element, blir antalet unära relationer 2^4 (2 upphöjt till 4). Har man 3 element blir det 2^3 etc.

I din mängd {sko, strumpa, byxben, tröja} finns följande delmängder:
{sko}
{strumpa}
{byxben}
{tröja}
{sko, strumpa}
{sko, byxben}
{sko, tröja}
{strumpa, byxben}
{strumpa, tröja}
{byxben, tröja}
{sko, strumpa, byxben}
{sko, strumpa, tröja}
{sko, byxben, tröja}
{strumpa, byxben, tröja}
{sko, strumpa, byxben, tröja}
{} (dvs tomma mängden)

= 2^4 = 16 st.

Medlem sedan jan. 20023 327 inlägg
#3

Tack så mycket Fia, har redan löst problemet men det utförliga svar var verkligen behövligt för att förstå varför det blir som det blir. :)

Medlem sedan dec. 20025 483 inlägg
#4

I sammanhanget kan det vara värt att nämna att mängden av de delmängder Fia radade upp kallas potensmängden till {sko, strumpa, byxben, tröja}; d.v.s. {{sko},{strumpa},{byxben},...,{}}.

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)