Har var det dött. Dags att pysa en öl då. Vad tror ni om en Staropramen Premium till en Drydesk omelett? ;)
Vilken öl dricker du just nu?
2 295 svar · 212 727 visningar · startad av Dryden · sida 23 av 115
Frågan, av Dryden
Tja, det finns ju några "Vad ... du just nu?"-trådar så Mat & Dryck måste ju ha sin version så; här är den! :e Just nu dricker jag och dho "Monty Python's Holy (Gr)ail", inköpt på Systembolaget i Östersund. Igår faktiskt.
Läs frågan i sin helhet →Gah, har precis tryckt i mig en Guinness på flaska och tycker den smakar apa! Inte alls som på krogen...
Det har hunnit bli några klassiska Newcastle brown ale också, det är aldrig fel.
Har förresten fått en ny favoritöl, Kwak. Den verkar tyvärr vara lite svår att få tag på så det fick bli vad bolaget hade inne för stunden. Inga Mariestad denna gång däremot! :P
Provar en zeunerts som jag hört ska vara bra. Smakar liiiiiite och det var väl kanske inte helt oväntat!
Efter en Skåne och en Mariestads sjukommatvåa så slinker nu ytterligare en Staropramen ner. Det är lite partajvarning på kvällen, uppe på Östersunds gräddhylla (i alla fall enligt min vän som bor här) ;)
Sitter och smaskar på en Mariestad Export.
Köpte en back av en kompis och jag kan rekommendera den.
Ikväll är det rätt lugnt i väntan på imorgon kväll, men två Norrlands Guld har hunnit passera strupen.
Två Jämtlands Pilgrim än så länge.
Provade precis en Royal Export medhämtad från Danmark, smakade precis som jag förväntade mig, men den var billig, nåt att ställa fram när polarna kommer.
Tur att jag även köpte med mig några CARLS Dark som jag kan ha för mig själv.
Just nu är det "Lapin Kulta 5.2%"...som så många gånger förr. ;)
Mycket Corona blir det! :)
Norrlands Guld. :)
Kära öl. Kära alkohol. Kära flaska. Så skola vi då mötas igen inför denna stundande lördagskväll. Solen lägger sina strålar över den vackra Storsjön och det fagra ljuset lyser upp min tillvaro, min dag och mitt liv. Den välkylda Staropramen skummar lätt och den ljusa drycken sipprar ner i kroppen och lägger en lätt kyla över strupen. Jag vill tacka dig för vår stund här tillsammans, för den smak du bringar och den ro du ger.
Tja, ur min fina dikt ovan kan man tyda att det är en Staropramen version Premium jag hulkar i mig just nu. Skål!
Klunkar på en "Lucky Star" just nu
Maribo Guld slank ner för en stund sen och nu blir det
standard av alla standarder: Sort Guld. :birp
Via en Mariestads 7,2:a så har turen nu kommit till en Zlatopramen. Får mig osökt att tänka på Zlatan och Serie A-premiären för Juve i morgon och smygpremiären som var tidigare ikväll. Jaja, jäkla massa skitsnack. Skål! :birp
Ja, filippo och Winterlord hälsar också. De sitter här och häver i sig en Zlatopramen respektive Lapin. Skål till/från dem också. ;)
CHRISTIAN FIRTAL :birp
Höst. Ruskväder. Mörkt ute. Champions Leage på TV. En kall öl. Kvällen är fulländad i och med öppnande av min mörka Staropramen.
Dryden skrev:
Höst. Ruskväder. Mörkt ute. Champions Leage på TV. En kall öl. Kvällen är fulländad i och med öppnande av min mörka Staropramen.
Ruskväder?? Här är det fint. :)
Sitter och pluggar till tentan imorron så jag får ta det lugnt med ölen, det är nog svårt att koncentrera sig på pluggandet när det är match samtidigt. (Och nej, jag vägrar stänga av tv´n).
Men en öl eller två är man ju tvungen att ta också, tyvärr så har jag bara Sort Guld här. Önskar att jag hade en Warsteiner istället.
En sort guld efter jobbet... Blir nog ett par st till tror jag. :birp








