webForumDet fria alternativet

potatismorötter

Mat & dryckur Övriga frågor

6 svar · 347 visningar · startad av icaaq

Medlem sedan okt. 20005 273 inlägg
Frågan#1

Jag är ute efter en maträtt som jag åt för några år sedan.....

Det är (tror jag) en typ gratäng med potatis och morötter som var strimmlade väldigt tunt......vi åt det till en köttbit.

är det nån som vet vad jag ätit och vet nån var jag kan hitta ett recept på det.......

Medlem sedan juni 2001340 inlägg
#2

Jag vet inte, men blev lite nyfiken och sökte på Allt om Mat... kanske detta är rätt?

http://www.alltommat.se/visa_recept.html?id=167&typ=recept&dag=&typ=&receptbok=&sokstrang=morötter&tillvad=2&kategori_8=8&tillagningstid=&svarighetsgrad=">Rotsaksgratäng%20i%20panna

eller möjligtvis detta

http://www.alltommat.se/visa_recept.html?id=1339&typ=recept&dag=&typ=&receptbok=&sokstrang=morötter&tillvad=2&kategori_8=8&tillagningstid=&svarighetsgrad=">Gyllengul potatispudding med apelsindoft

:OO

Medlem sedan okt. 20005 273 inlägg
#3

Jag kontaktade restaurangen jag var på .......och dem sa att det var Honungsrostade rotfrukter, men dem ville inte ge ut receptet... (varför förstår jag inte)........nån som kan hitta det?

Medlem sedan feb. 20001 507 inlägg
#4

Kanske inte finns ngt recept,det var väl Kockens Överaskning = "Undrar hur detta smakar" :)

Medlem sedan juni 2001340 inlägg
#5

hm..inte recept på just det, men ett annat tips är ju att rosta olika rotfrukter (morötter, potatis, rotselleri, palsternacka - grovt strimlade) i ugnen. Innan hälls en blandning av 50 g smält smör blandat med chilipulver, salt o peppar över... ca 30 min i 200 grader tror jag...det märker man. Mums!

Går ju säkert att hälla på lite flytande honung innan istället för smöret :)

Medlem sedan okt. 20005 273 inlägg
#6

Testar..... :)

Tack

Medlem sedan okt. 20005 273 inlägg
#7

JAg hittade det på tv4.se

4 pers

1 msk smör el margarin
2 st morötter
1/2 st rotselleri
3 st potatisar
2 st palsternackor
1/2 st kålrot (250 g)
2 msk honung
salt och svartpeppar

Skala och skär rotfrukterna i 2 cm stora kuber. Smörj en ugnssäker form med matfett. Lägg i rotfrukterna och häll på honung. Krydda med salt och peppar. Tillaga i ugn 200 grader i ca 35 min

Låter ju lätt.........ska testa det imorrgon med en heltstekt biff bit som legat i en rödvinsmarinad i ett dygn......och en grönsallad till.

Men då måste jag ju gå på systemet imorron......är det nån som har nått vinförslag?

135 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)