Imorrn ska jag laga mat åt ett gäng polare, ekologiskt givetvis! :)
Köttbullar med stekt potatis och lite andra tillbehör, men eftersom jag bara har två stekpannor så kommer jag behöva hålla maten varm ett litet tag. Hur gör man detta bäst?
Min tanke är att lägga allt i ugnsfasta formar och ställa in det i ugnen på en 100-150 grader medans jag hinner göra klart resten. Vad tror ni om det? Är temperaturen lagom?
Håll dig strax under 100 grader och täck maten med folie så inte vätskan dunstar och maten blir torr.
Annars så kan du steka potatisen i ungnen, koka i klytor en liten stund sen in i ugnen med olja och lite vitlök på så får du goda klyftpotatis.
Jag har experimenterat en del med stekt potatis nu den senaste tiden. Klyftor kan du dela och koka i ca 8 minuter. 10 minuter kan bli lite för länge. Då får du bäst resultat. Jag har delat potatisar i tärningar, kokat dom en stund och sen stekt dom. Det är den bästa potatisen!! Potatisen får lite smak av fettet i stekpannan och man kan salta ovanpå.
Ugnsbakad potatis går inte direkt fort... typ 45 minuter. Men det är gott med allt möjligt i stekpannan samt att det sköter sig själv. Ta lök och kanske morötter och kanske nåt mer. Supergott!!!