---
title: "hur F_N ska man få i sig tonfisken?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/mat-dryck/153414-hur-f-n-ska-man-få-i-sig-tonfisken/page2"
topic: "Mat & dryck"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/mat-dryck"
author: "Cassady"
published: "2006-11-05T19:58:44.000Z"
updated: "2007-08-20T23:33:25.000Z"
replies: 43
views: 2922
page: 2
pages: 3
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/mat-dryck/153414-hur-f-n-ska-man-få-i-sig-tonfisken"
---

# hur F_N ska man få i sig tonfisken?

_Sida 2 av 3._

## #21 — snajgel, 2006-11-06T15:06Z

min tidigare chef mixade sin tonfisk med vatten och drack den.. kanske inte godare, man ganska mycket snabbare att få i sig den...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893369

## #22 — Compusa, 2006-11-06T15:15Z

> **snajgel skrev:**
>
> min tidigare chef mixade sin tonfisk med vatten och drack den.. kanske inte godare, man ganska mycket snabbare att få i sig den...

Ja...   :p 

> **Compusa skrev:**
>
> För att få i dig tonfisken enkelt så slänger du i dig en tugga och häller i dig lite vatten samtdigt att skölja ner med. Fungerar riktigt bra.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893371

## #23 — Vatos Locos, 2006-11-06T15:21Z

> **Cassady skrev:**
>
> Efter ett hårt pass i skrothallen anser jag att en burk tonfisk är perfekt att slänga i sig innan man går hem och käkar ett par kilo blodigt griskött. Frågan är nu bara hur jag ska lyckas få i mig Euro shoppers tonfisk á 4,90:-. Den smakar verkligen skit! Så har ni några tips på vad man kan göra med tonfisken för att få i sig den helt enkelt? Jag kräver inga gourmetrecept men finns det kanske något sätt att bereda den eller blanda med något som gör skiten ätbar?   :p

Gör en liten matlåda och käka efter passet,  koka upp ris och krydda, tar inte många minuter och ris är ju ganska billigt samt att du kan göra flera lådor i stöten. Något som jag själv kör på är att välja tonfisk i olja istället för vatten, visserligen lite onyttigare men avsevärt mycket godare.
Vet iochförsig inte vad Euroshopper erbjuder i tonfisk väg, men i värsta fall så kan du dränera tonfisken och ha i lite olivolja och sedan bara ta med en sked och skyffla in.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893373

## #24 — erka, 2006-11-06T15:30Z

Allvarligt, jag har försökt äta euroshoppers tonfisk, de som inte testat den, gör det och jag kan lova er att hundmaten VOV är godare

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893375

## #25 — OveRRidE, 2006-11-06T15:55Z

> **erka skrev:**
>
> Allvarligt, jag har försökt äta euroshoppers tonfisk, de som inte testat den, gör det och jag kan lova er att hundmaten VOV är godare

"Nya VOV! Med köttiga, läsk(iga/ande) bitar!"

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893382

## #26 — mayday, 2006-11-06T16:08Z

Kollar du på mängd o efekt så är de nog bättre om du köper nått Proteinpulver
kan du desutom toppa med kreatin om du e så byggartorsk

oftast är de iofs kolhydrater du behöver direkt efter träning o inte specielt mycke protein  den kan du vänta med tills du kommer hem  annars har du noll energi i kroppen o kroppen förbränner muskler för o få energi .... så såvidare du inte pumpar insulin så käka kolhydrater istället

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893392

## #27 — dAEk, 2006-11-06T16:59Z

> **mayday skrev:**
>
> oftast är de iofs kolhydrater du behöver direkt efter träning o inte specielt mycke protein  den kan du vänta med tills du kommer hem  annars har du noll energi i kroppen o kroppen förbränner muskler för o få energi .... så såvidare du inte pumpar insulin så käka kolhydrater istället

Efter träning behöver kroppen *snabba kolhydrater och protein*, iaf om man vill öka optimalt i muskelmassa. Snabba kolhydrater är viktigt, proteinet likaså. :)
Inom 1h brukar man säga att man ska få i sig de snabba kolhydraterna + proteinet. En timme efter det kan man ge sig in på den ordinarie måltiden.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893410

## #28 — wally_91, 2006-11-06T17:23Z

Tonfiskröra, kan det vara något? Har dock inte receptet men finns nog säkert på google.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1893426

## #29 — jofawe, 2006-11-12T12:00Z

ska det vara tonfisk så ska det vara ica´s egna.. den är grymt mycket bättre än euroshoppers..

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895147

## #30 — Zpookey, 2006-11-12T20:52Z

> **Cassady skrev:**
>
> Ni har missat poängen här. Jag har inte råd med DYRARE tonfisk eftersom jag normalt äter en burk per pass. Detta ger \~8 burkar i veckan. Lägg där till att jag är en fattig student som snusar   ;)    Hade jag haft råd att äta ABBAS hade detta inte varit ett problem. Då hade jag förmodligen ätit abbas direkt ur burk och sköljt ner med gainomax. 
> 
> Jag undrar alltså om man kan göra något med EURO SHOPPERS tonfisk för att göra den ätbar. Quids förslag gillas! Men tanken är att jag skall behöva göra så lite som möjligt utöver att öppna burken. Blanda med Gainer va ju också en tanke men min spontana reaktion är något i stil med "blä?!"   :)    Men det är värt ett försök!
> 
> (Och ja. Jag har alltid en konservöppnare i väskan!)

Ok...om du inte har råd att lägga till ett par kronor för en burk bra tonfisk....hur ska du då ha råd att piffa upp den...det lär ju kosta mer än 2:- per burk.

40:- i veckan för tonfisk?

Vad kostar ett gymkort?
Vad kostar en burk snus och hur länge varar den...fast det är ju bättre att ha snus än mat eller?
Vad kostar gainer?
Vad kostar ett par kilo blodigt griskött efter varje pass?
Hur mycket pengar lägger du på krogen och nöjen i månaden? 

Tycker att det låter som att prioriteringarna är lite skruvade.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895314

## #31 — Flexbert, 2006-11-12T20:58Z

Det finns saker som är mer värda än pengar och oftast får man vad man betalar för.

<http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=71272&highlight=tonfisk+milj%F6>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895316

## #32 — Cassady, 2006-11-12T22:14Z

Skönt att äntligen dra igång en tråd som engagerar. trodde iof inte att det skulle vara på det här ämnet   ;)    Men tack för alla tips... ska pröva samtliga!  (y)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895336

## #33 — OlleBoop, 2006-11-13T01:54Z

Äter du BARA tonfisk direkt efter passet? Kolhydrater är lika viktigt direkt efteråt!
Borde inte ett billig vassleprotein hamna i ungefär samma "pris per g protein" som tonfisken (och dessutom smaka bättre)?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895363

## #34 — Fia, 2006-11-13T03:07Z

Funkar inte bönor bra som proteinkälla efter träning förresten? Känns nyttigare, med mindre miljögifter. Kanske är det billigare också?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895367

## #35 — OlleBoop, 2006-11-13T07:59Z

Fast bönor är ju i första hand en kolhydratkälla och edessutom är det inte ett fullvärdigt protein (om det inte är soja förstås). Men frågan är hur stor betydelse det har för resultatet i slutändan.
Villman vara optimal är förstås en drink på hydrolyserat vassle/kasein och majsstärkelse direkt före och direkt efter passet nära sanningen men då ligger man förstås i en annan prisklass samt att det kanske känns något överdrivet... :birp

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895391

## #36 — silfver, 2006-11-13T13:48Z

Sojaprotein tar väldigt lång tid för kroppen att ta till sig. Så tonfisk är nog att rekommendera framför bönor.

Men en burk Kezo då? Dyrt iofs... :) Men gott och nyttigt som fan!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1895507

## #37 — andgu, 2006-12-02T18:05Z

TunaShake baby!

> **snajgel skrev:**
>
> min tidigare chef mixade sin tonfisk med vatten och drack den.. kanske inte godare, man ganska mycket snabbare att få i sig den...

Ska man vara hardcore så ska man!
<http://www.deepsquatter.com/shake.htm>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1903966

## #38 — Danny, 2006-12-03T00:00Z

...själv brukar jag äta rå tonfisk... det är det bästa!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1904025

## #39 — Prometheus, 2006-12-08T19:14Z

> **Danny skrev:**
>
> ...själv brukar jag äta rå tonfisk... det är det bästa!

Ja, eller ytsteka färsk tonfisk med mycket peppar, göra fruktig miamisalsa med chili, och sötpotatispure med kokosmjölk och dricka ett kraftigt vitt till. Asgott, men ganska långt i pris från Euroshopperburk ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1908507

## #40 — zcorpan, 2006-12-08T19:31Z

Sluta snusa och köp dyrare tonfisk... ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1908512

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/mat-dryck/153414-hur-f-n-ska-man-få-i-sig-tonfisken/page2  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/mat-dryck/153414-hur-f-n-ska-man-få-i-sig-tonfisken.md  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/mat-dryck/153414-hur-f-n-ska-man-få-i-sig-tonfisken/page3.md
