webForumDet fria alternativet

Dina matinköp, veckosedel och matvanor?

Mat & dryck

27 svar · 3 125 visningar · startad av m_soderlund

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
Frågan#1

Jag undrar:

- hur mycket pengar lägger på mat/månad? (exkludera restauranger och sånt)
- vart gör du dina matinköp?
- hur stort är ditt hushåll?

- hur ser en normal veckosedel ut för dig, säg måndag-fredag?
- vilka är dina matvanor? Äter du på regelbundna tider, lagar du mat varje dag eller någon gång i veckan och fryser in, osv?

Jag lägger cirka 900 kr/månad på mat. Jag är ensam i mitt hushåll. Gör mina matinköp på lågprisbutiker såsom Willys och PrisExtra, handlar dagligvaror på Konsum/Ica.

En (typ) normal veckosedel må-fre för mig:

må: pasta med pastasås (oliver, champinjoner, paprika, skinka, grönmögelost), tomater & gurka
tis: köttbullar, ris, grönpepparsås, gurka
ons: korv stroganoff (oliver, champinjoner, tomatkross, paprika, tomatkross) & ris
tors: se må, tis eller ons (alternativt det blir nån köttfärsrätt, schnitzlar och klyftpotatis med sås eller dyl.)
fre: mammas otroligt goda helgmaträtt ;)

Jag äter ganska oregelbundet, ibland kl 18.30, ibland kl 22. Ofta lagar jag mat på t.ex. tisdagen, mat som jag sedan äter som tisdagsmiddag, sen lunch på onsdagen och sen middag på torsdagen.

Seså, fram med dina vanor, tips osv! :)

/r Vart får du inspiration till recept ifrån? Internet, kokböcker, vänner?

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#2

Jag lägger ca 1500-2000 på mat/månad som jag handlar antingen på Coop eller Hemköp.
Jag äter enbart GI-käk & kan inte skriva ner en veckomatsedel utan att tänka ihjäl mig.

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#3

Jag handlar för 700-1000 kr i månaden. Oftast på ICA eftersom jag råkar jobba i en sån butik. Är bara jag själv i hushållet och försöker laga middag så det räcker till lunchlåda dagen efter. Exempel på mat kan vara ris och korvstroganoff, wok med ris eller nudlar, pasta med någon sås osv. Inget avancerat men inte heller några halvfabrikat som pulversåser eller kryddmixar.

Medlem sedan apr. 20003 174 inlägg
#4

1. ca 3-4000:-
2. ICA Kvantum (Sickla :p )
3. 2st
4. Väldigt varierande, äter väldigt sällan samma 2 veckor i rad.
5. Ja, väldigt regelbundet och alltid varmlagad mat till lunch och middag.
Vi försöker att göra extra mycket middag så det ska räcka till matlådor följande dag. :)

Bästa inspirationen får jag från min sambo, som är en gud på matlagning. :p
Annars gillar jag både TasteLine och ICA för inspiration.

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#5

Palle skrev:

2. ICA Kvantum (Sickla :p )

wtf? Är vi typ grannar eller? :o
Är ICA Kvantum billiga? :)

Palle skrev:

5. Ja, väldigt regelbundet och alltid varmlagad mat till lunch och middag.

ouch. :(
Varför alltid varmlagad, dock?

Medlem sedan apr. 20003 174 inlägg
#6

Vi bor i Johanneshov så det är den närmaste + att vi gillar den butiken.
Bra varor, prisvärd och inte så mycket folk. ;)

Nja, billiga mataffärer existrerar inte! ;) Men vi tycker den är prisvärd.

Vi äter mycket ris, potatis, linser, bönor, kyckling och fisk.. garanterat godare att äta varm, samt att lagad varm mat är mer ordentlig (man håller sig bättre/längre) än kall mat.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#7

Bra frukost, fil yoghurt med hemgjord mussli, kaffe och macka och ett kokt ägg.
Lunch kan bli en soppa typ sparris som kryddas med en burk sparris.
Middag straxt efter 18. Mycket vällagad, mycet grönsaker, varierat. Vin till
Ja jag är mycket bortskämd och uppassad.
Det mesta inköps på ICA Maxi, stort urval, inte särskilt billigt. Har ingen aning om vad vi lägger in på kontot.

Medlem sedan jan. 2004308 inlägg
#8

I detta hushåll på 2 personer brukar det gå på 3000-4000 för mat/månad. Jag studerar på distans och äter alla mina måltider hemma, sambon gör matlådor och mellanmål som han tar med sig till jobbet.

Handlar oftast på Hemköp eller Coop Forum.

Vi försöker äta så regelbundet som möjligt, och väldigt varierat. Alltid grönsaker till maten exempelvis. Veckomatsedel varierar kraftigt, men de brukar innehålla det mesta för just variation - är lite kräsen och äter inte gärna potatis två dagar i rad :p

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#9

2-2.500:-, Handlar kvalitet före lågpris. Äter mycket frukt, ris (i olika skepnader, Iranian style), grönsaker, köttfärs och kyckling. Ibland slinker det ned lite fisk. Har olika rätter för 14 dagar att ta till med ovanstående innehåll. Själv så äter jag lite, men ofta enligt ordination och det fungerar bra. Äter alltid en stabil frukost (havregrynsgröt + wasa husman).

För några år sedan var matkontot betydligt dyrare, men genom att handla storpack och undvika trash-food, kommer man undan billigt.

Mitt matkonto är för 1 vuxen och 2 barn ;)

Medlem sedan feb. 20041 816 inlägg
#10

Intressant tråd. :)
Under mars månad gick det åt 1050:- på mat, april kommer ha mer utgifter. Jag hade en period under 2005 då jag bokförde mina utgifter och under 3 månaders tid varierade matdelen mellan 800 och 1500:-.
Det är endast en person i mitt hushåll och det är jag.
När det gäller maträtter har jag tyvärr riktigt dålig fantasi så det brukar bli som så att jag käkar en-två rätter tills jag tröttnar för att sedan byta till ett par andra rätter. Jag är mån om vad jag stoppar i mig och bränner inga pengar på skräpmat eller godis. Handlar gör jag på Konsum för det mesta, bortsett från basvaror som jag köper i Sickla, på MM.

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#11

Jag lägger ner runt 1000 - 1500 kr per månad.
Jag handlade på Willys men har nu bojkottat dom då de helt sonika slutat med Yoggi 2%, nu finns bara lättsockrad och utan fett.

Jag försöker laga så mycket som möjligt själv, även om det slinker ner en pizza eller två, tre varje vecka. Jag varierar mycket i maten men föredrar hederlig husmanskost, äter när jag är hungrig.

Medlem sedan juli 20022 537 inlägg
#12

Osäker på hur mycket som går åt till mat, men en vanlig middag kan vara kycklingfilé och ris, räksallad, sallad med quornfilé eller liknande.

Lunch brukar bli nudelsoppa eller annat lågprisalternativ.

Frukost blir havrgrynsgröt i äkta gundestil.

Utöver det så blir det en del proteindrinkar runt träning samt en med kasein innan jag går och lägger mig på kvällen. Händer även att jag drar i mig kesella blandat med fun light istället för nattkaseinet. ;)

Medlem sedan okt. 2005116 inlägg
#13

Lägger ner max 1000 kr per månad. Handlar det mesta på Netto, utom de varor som bara finns på ICA vilket oftast är varor med lägre fetthalt.

Äter fil och flingor till frukost, någon lätt sallad till lunch. Pasta på kvällen. Blir mycket pasta och kött för träningens skull.
Mellanmål blir en frukt eller knäckebröd och keso.

Äter väldigt nyttigt som oftast, men syndar dock på lördagar.

Medlem sedan jan. 2003737 inlägg
#14

3-5000kr , 60% av tiden är vi tre pers som äter, övrigt 2st så det går en hel del, sen blir det rätt mycket utkörning med pasta och sånt framåt småtimmarna när man inte orkar eller har tid att fixa nåt.
har inte räknat riktigt men nåt sånt

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#15

1. Mellan 1200-1500 gissar jag på. Jag äter mycket ute istället.
2. AG's eller Euromat, båda i Augustenborg. AG's är storköpet, EM är närbutiken.
3. Uh, veckomatsedel? Skulle inte tro det. :L
4. Mina matvanor är ungefär lika sofistikerade som ett rovdjurs; där det finns mat, där äter jag. Lagar jag mat hemma är det pasta, såser, fiskpinnar, grönsakswokar eller fisk, för det mesta. Mycket potatismos och en massa morötter. Jag lagar mat när jag behöver och fryser aldrig in lagad mat, möjligt att en låda hamnar i kylen en dag eller två.

Eftersom jag jobbar så förbannat mycket och pendlar tre timmar om dagen så har jag varken energi eller fritid att tillverka kulinariska mästerverk på min lediga tid; jag äter vad som är gott och skulle det vara att ta en pasta-take-away på centralen, ja då gör jag det. Jag är hemma sällan faktiskt, med undantag för söndagsmiddagen i kollektivet här hemma, då vi tre grabbar lagar mat tillsammans. :)

5. Angående inspiration; det får jag i matbutiken. Ser jag nåt gott så är det det som gäller. Varför krångla till det?

Medlem sedan okt. 2004430 inlägg
#16
  1. ungefär 2500:- enligt icas papper jag får varje månad.
  2. ica arlandastad mestadels. på sistone har jag blivit "kär" i de muffinsar (?) coop i liljeholmen säljer
  3. 2 vuxna

ingen veckosedel, vi äter sällan tillsammans pga vi jobbar enl. schema och våra skifter passar inte med varann.

inspirationen hittar jag på butiken, reklamen från ica jag får varje söndag eller på nätet, bl.a. arla.se och dominicancooking.com. men min man äter ute lunch/middag (beroende på schemat) ute (fast han betalar med rikskuponger) och ibland äter jag lunch ute. vanligtvis brukar jag ta med maten till jobbet.

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#17

Gha trådar som den här som gör att man får dåligtsamvete. Jag skulle behöva en site där man kan fixar en veckomatsedel och en inköpslista som man kan ta med till ICA. :)

Medlem sedan jan. 20023 327 inlägg
#18

stoffe-2k skrev:

Gha trådar som den här som gör att man får dåligtsamvete. Jag skulle behöva en site där man kan fixar en veckomatsedel och en inköpslista som man kan ta med till ICA. :)

En bok med recept, penna och papper duger inte? ;)

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#19

Compusa skrev:

En bok med recept, penna och papper duger inte? ;)

Nej.

Medlem sedan mars 20024 456 inlägg
#20

Lägger ner ca 3500:-
Min mat består av Bröd + ost (Färdigskivade billinge 17%)
Pasta Chickenbits/fiskpinnar
Ibland Potatispulver med ovanstående ingridienser
Även Majs eller ärtor.

Sen det som gör att matkontot stiger...
3-4 liter Coca-Cola/per dag...

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)