Dagligen får jag massor med påminnelser om att den och den vill att jag acceptera vederbörande på exempelvis Linkedln.
Men är det som personer har klickat i eller håller dessa sociala medier på att leva ett eget liv.
dvs. kollar min maillista och sänder inviter?
Min skräppost är rätt full med slikt!
Är det för att knyta upp det hela tajtare. Reklampengar i sikte.
Min FaceBook har jag raderat för mycket länge sedan.
Men måste man kliva av alla slika ringar?
Skall vi acceptera något sorts diktatorship! :bla
Vi har saknat dig på Twitter!
Det är så mycket som händer just nu på Twitter,
Top news for Lennart: The Joys of Designing Agile Solutions for
Menar du reklam från sociala medier eller? Jag har börjat få spoofade HTML-mail som ser ut som en sån "invites to connect with Fake Name". Ser ganska trovärdigt ut tills man kollar finstilta.
Vad jag vet finns det två olika varianter. Den ena är som du säger att dom vill bli "vän" med dig och då har de personligen skickat en fråga till dig (genom ett knapptryck) som du måste besvara. Det andra är att facebook, Linkedlin gissar vem du förmodligen känner baserat på ditt nätverk. Den skickar då ut förslag på vilka du kan bli vän med och väljer du att klicka på dessa skickas en fråga till den personen som måste accepteras.
Min FaceBook har jag raderat för mycket länge sedan.
Facebook är extrem spam faktiskt. Först bannade dom mig för att jag skickade vänförfrågningar till folk jag inte känner, som man gjort på tidigare nätverk (Myspace, Livejournal osv)....... nu spammar dom mig varje dag! :P
Mina Twitter-nyheter hamnar i spamfoldern men ibland klickar jag faktiskt på dom.
257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2