aasah:
Det kändes som det mesta var avhandlat redan men så kommer du med några riktigt intressanta konstateranden! (y)
Jag håller med dig fullständigt om första meningen. Den blir mer lättläst när jag korrigerat den enligt dina synpunkter. Ibland tenderar man (jag) att skriva för skrivandets skull. Något jag märkt nu är att texten måste få mogna för att man senare kommer tillbaka och tittar på den med lite mer objektiva ögon. Då är det lättare att se vad som tillför respektive inte tillför texten något.
Köper dina synpunkter om stycket "Som registrerad medlem kan du...".. Jag och K@llen diskuterade tidigare i tråden om bevisföring. Att man gärna ska använda sig av sådan. Nu, i och med att projektet är så nytt så finns det ju inte så mycket säljande bevisföring att komma med. Jag har ju bara 20 medlemmar en så länge så det är ju inte mycket att hänga i julgrannen :e Det är nog inget man ska ha med. Det vore väl en sak om man hade 1000 medlemmar. Då kunde kanske det vara ett säljande argument att ha med i texten.
Bra poäng där att byta ut "!" mot "?". Det kan ju ha en avgörande inverkan på hur mottagaren uppfattar meningen och som du säger är det ingen höjdare att lägga en åsikt i munnen på någon. Vem gillar det?
För övrigt så skippade jag det där "norrlandssnacket".
Flygfyren ger dig möjligheten att kommunicera med personer från hela Sverige. Tänk Dig möjligheten att kunna fråga erfarna piloter från norrland om hur det egentligen är att flyga vintertid? Och vad man särskilt bör tänka på inför en stundande norrlandsflygning? Eller går Du i tankarna att skaffa dig en sjöbehörighet till ditt certifikat och kanske vill veta mer vad det innebär rent praktiskt innan Du går vidare?
Det kanske blev för mycket prat av det hela? Mer renodlat utan...
Nu har jag gjort om/förkortat/lagt till några saker:
Utskick till ordföranden i en flygklubb (version 4) skrev:
Vill Du lära dig av andra piloters flygerfarenheter och delta i intressanta flygdiskussioner för att bli en säkrare pilot?
Har du någon gång som flygelev eller som aktiv pilot känt att du har haft frågor om flyg som du sökt svar på men som förblivit obesvarade? Detta av den enkla anledningen att du inte har haft möjlighet att fråga tillräckligt många personer i din omgivning?
Flygfyren är ett nystartat svenskt flygutbildningsforum på Internet som har ambitionen att möjliggöra kommunikation mellan Sveriges privatflygare på ett enkelt sätt! Forumet sätter dig som är pilot och flygintresserad i centrum och ger dig möjligheten att kommunicera med andra likasinnade i Sverige, för att utbyta tankar, erfarenheter samt ställa direkta frågor som har en chans att nå en bredare publik än vad de normalt sett kanske gör.
Besök Flygfyren på http://www.flygfyren.nu för att utforska forumet närmare!
Hälsningar,
Fredrik Tibbling
Grundare
Är inte nöjd med slutet på meningen som är rödmarkerad ovan. Blir inget flyt i den. Sen känns hela den meningen väldigt lång.
Som brevet är utformat nu får mottagaren iaf först två frågeställningar att fundera över. Antingen kan mottagaren i sina tanker säga JA eller NEJ till dessa frågor. Om personen säger JA så kommer sedan "lösningen" under som förhoppningsvis ska skapa en nyfikethet att ta reda på vad Flygfyren är för något. Det verkar väl ändå vara ett hyffsat upplägg? Inte för att jag är ett marknadsföringsproffs på nått sätt :)