webForumDet fria alternativet

Tysk annonsmarknad

Marknadsföring

5 svar · 7 341 visningar · startad av kjell

Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
Frågan#1

Finns det någon motsvarighet till blocket.se i Tyskland eller möjligen något liknande hemnet.se fast där man kan annonsera som privatperson?

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
#3

Tackar! Jag kan knappt ett ord Tyska så jag måste fråga om det är en auktionssida eller är det vanlig annonsering som blocket. Det mest optimala för min del vore en sida där Tyskar normalt letar efter fastighetsannonser, vilket en del av dem gör via blocket.se men tänkte försöka nå en betydligt större andel som letar fastigheter.

Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
#4

Efter lite letande bland menyerna så såg jag att det fanns en del hus från Sverige på ebay.de så jag tänkte man kunde prova och registrera sig. Man hamnar dock på ebay.se om man försöker regga sig så jag antar att det inte går att sälja där om man inte har en adress i regionen. Det blir kanske enklare om man försöka skapa en förmedlingskontakt därnere så jag kör på det :)

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#5

Ebay är en auktionssite ja, jag tror inte de har "vanlig annonsering" där också. Men det är klart, det beror väl på hur man ser det. :)

Men; det normala är väl tyskar som köper hus i Småland, inte smålänningar som köper hus i Tyskland? ;)

Medlem sedan dec. 1999757 inlägg
#6

Jo, så brukar det ju vara och så är det också. Jag ska inte köpa utan sälja ;)

318 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
186 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
182 ms — ändringar (db)