---
title: "Vackrast.se VS Plagiat"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/marknadsforing/115547-vackrast-se-vs-plagiat/page2"
topic: "Marknadsföring"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/marknadsforing"
author: "Silve"
published: "2004-11-10T10:50:38.000Z"
updated: "2004-11-11T17:59:52.000Z"
replies: 41
views: 1834
page: 2
pages: 3
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/marknadsforing/115547-vackrast-se-vs-plagiat"
---

# Vackrast.se VS Plagiat

_Sida 2 av 3._

## #21 — HakanS, 2004-11-10T12:15Z

> **Silve skrev:**
>
> Om detta är okej har jag sett många fälda plagiat som har mindre likheter.....

Vad menar du? **Om** det är okej så har du sett fällda plagiat. Om det **inte** är okej då? Har du inte sett några fällda plagiat då?  :q 

> **Silve skrev:**
>
> Har sett det här på wF...
> Testa att sök på plagiat så tror jag du finner något.. 
> Var 2003 tror jag

Ska **vi** söka vad du har sett?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481926

## #22 — OveRRidE, 2004-11-10T12:18Z

> **Silve skrev:**
>
> Skulle du vara lustig???

Det var ganska mycket meningen, ja, eftersom Web-Tor och andra medlemmar redan bevisat för dig att det finns så mycket olikheter på sidan och dess struktur att det inte ens är värt att ha tråden öppen längre.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481928

## #23 — Silve, 2004-11-10T12:18Z

Har inte ork att ta emot massa ironiska skämt....
Min fråga är besvärad...
Kan man inte låsa trådar på detta stället?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481929

## #24 — Jesper T, 2004-11-10T12:22Z

Tävlan i vilja ha rätt ser detta ut som enligt mig. 
Lägg ner.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481931

## #25 — Web-Tor, 2004-11-10T12:22Z

> **Silve skrev:**
>
> Meningen med denna tråden var att fråga om det är plagiat eller ej

Och folk här tycker tydligen olika i den frågan. Egentligen spelar det inte någon roll eftersom det inte är någon här som fattar det avgörande beslutet. Vill du ha ett definitivt svar på om detta är olagligt eller inte **måste** du polisanmäla saken.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481932

## #26 — Silve, 2004-11-10T12:26Z

...

> **OveRRidE skrev:**
>
> Jag hoppas poliserna som läser din anmälan inte har hjärtproblem..
>
>
> > **Silves polisanmälan skrev:**
> >
> > **Hej Farbror Polisen!**
> > 
> > Jag vill att ni sätter dummingen som har gjort hemsidan <http://www.milanplace.se> i fängelse, för han har gjort en hemsida och det har jag också. Och jag var först. Japp. 
> > 
> > Hälsningar 
> > Silve

Detta anser jag som provokation...
Jag är nöjd med det ni säger och tycker.. men provokation är helt obefogat...
Det var inte hemsidan som var lik, det var design/layout...
Var bara nyfiken på vart gränserna går..

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481934

## #27 — Okkido, 2004-11-10T12:29Z

Jag kan ju meddela det att Milanplace har varit i kontakt med mig två gånger och bett mig göra en liknande layout. 

Först försökte han blåsa mig, när han inte lyckades addade han mig på msn med lite olika nick och försökte få tag på layouten jag gjort.

Kom inte och säg något annat att det där är mer en ripp än lite inspirationsstöld.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481936

## #28 — HakanS, 2004-11-10T12:31Z

> **Web-Tor skrev:**
>
> Vill du ha ett definitivt svar på om detta är olagligt eller inte **måste** du polisanmäla saken.

 För att vara lite petig:
Du måste driva ärendet till domstol. Med 99,99% säkerhet kommer polisen/åklagaren att säga att de inte har tid/resurser att driva ärendet. Därför måste du själv driva det som ett civilrättsligt ärende.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481938

## #29 — ConnyFox, 2004-11-10T12:43Z

Tycker det är väldigt uppenbart att personen som designat milans har haft vackrast som förebild, ser många likheter även om han givetvis har ändrat en hel del, olagligt? inte vet jag men jag tycker det är tråkigt..
Dock så är det ju så att det är svårt att vara helt originell nu för tiden, alla blir väll inspirerade utav något och folk lånar ideer av varandra så är det bara.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481944

## #30 — clarkbones, 2004-11-10T12:44Z

> **HakanS skrev:**
>
> > **clarkbones skrev:**
> >
> > Den var väldigt lik. Maila honom och be honom ändra. Hjälper inte det är det bara att berätta att du avser polisanmälla.
>
> Visst finns det likheter mellan sidorna, men inget som på något sätt är olagligt. Personligen är jag övertygad om att polisen/åklagaren fullständigt struntar i en sådan anmälan. Låt polisen få jobba med sådant som är viktigt istället för att ta emot en sådan anmälan.

Jag tror också polisen struntar i det hela. Hot om polisanmälan kan fungera ändå. Om det är olagligt eller inte vet inte jag, och inte du heller.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481946

## #31 — silfver, 2004-11-10T12:46Z

Jag tycker Vackrast design liknar ett XP-tema. Akta, snart kommer Billy och stämmer både milan och okkido på miljonbelopp!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481947

## #32 — clarkbones, 2004-11-10T12:53Z

> **OveRRidE skrev:**
>
> Jag hoppas poliserna som läser din anmälan inte har hjärtproblem..
>
>
> > **Silves polisanmälan skrev:**
> >
> > **Hej Farbror Polisen!**
> > 
> > Jag vill att ni sätter dummingen som har gjort hemsidan <http://www.milanplace.se> i fängelse, för han har gjort en hemsida och det har jag också. Och jag var först. Japp. 
> > 
> > Hälsningar 
> > Silve

Tala om meningslöst inlägg...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481953

## #33 — Okkido, 2004-11-10T12:53Z

Billy kan komma, jag har ändå en crackad version av windows 98, han kan få tillbaka den då med. 
Eftersom tråden spårat ut passar jag på att be om kritik om min nya [sajt](http://member.webforum.nu/2952/asiangayteenporn.gif).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481954

## #34 — Blårand, 2004-11-10T12:55Z

Nu är jag tråkig, men detta är inte Cafeét, så vi kanske kan hålla oss till ämnet och skippa flamsinläggen?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481956

## #35 — @nders, 2004-11-10T12:56Z

Okkido, jag tycker du gjort en fin sida. Möjligen kan man tro att du fått lite inspiration från Tor, men det är ju inte alls samma färger, etc. Lycka till med asiangayteenporn! (y)

Jag tycker att det är ganska tydligt ang. ursprungsfrågan. Ungefär lika tydligt som i Okkidos exempel. Trist!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481957

## #36 — Web-Tor, 2004-11-10T13:18Z

> **Silve skrev:**
>
> Var bara nyfiken på vart gränserna går

Hör med en juriskt som är insatt i ämnet. :i

> **Okkido skrev:**
>
> Eftersom tråden spårat ut passar jag på att be om kritik om min nya sajt.

Om du tror att jag skulle blir upprörd och hota med polisanmälan blir du nog besviken.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481966

## #37 — Okkido, 2004-11-10T13:19Z

Tor, vad tror du om mig? knappast. Jag ville ha kritik på min nya sajt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1481969

## #38 — casca, 2004-11-10T21:47Z

I egenskap av moderator måste jag understryka vikten av att hålla er till topic, som Blårand skrev, det här är **inte** Caféet.

> **Blårand skrev:**
>
> Nu är jag tråkig, men detta är inte Cafeét, så vi kanske kan hålla oss till ämnet och skippa flamsinläggen?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1482319

## #39 — patatas fritas, 2004-11-11T00:04Z

Förstår faktiskt inte varför så många inte tycker att det är en kopia, det står väl ganska klart enligt min mening i alla fall. 
Att tjafsa om att man måste till domstol för att avgöra saken osv känns ganska meningslöst. Steg ett vore väl att kontakta copycatens webbhotell & påpeka det lilla \[eventuella\] missförhållandet?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1482367

## #40 — casca, 2004-11-11T15:05Z

> **patatas fritas skrev:**
>
> Förstår faktiskt inte varför så många inte tycker att det är en kopia, det står väl ganska klart enligt min mening i alla fall. 
> Att tjafsa om att man måste till domstol för att avgöra saken osv känns ganska meningslöst. Steg ett vore väl att kontakta copycatens webbhotell & påpeka det lilla \[eventuella\] missförhållandet?

 Det hela beror förstås på vad man klassificerar som en "kopia". Sant är att de har likvärdiga färgskalor, upplägg och layout, men samtidigt var knappast Okkidos idé med två spalter någon original-idé. Såvida du inte kan visa upp källkod med identiskt utseende får du nog svårt att driva frågan.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1482630

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/marknadsforing/115547-vackrast-se-vs-plagiat/page2  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/marknadsforing/115547-vackrast-se-vs-plagiat.md  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/marknadsforing/115547-vackrast-se-vs-plagiat/page3.md
