I reklamen till Comviq Kompis (nåt nytt abonnemang de har) hävdar de att det är endast finns ett begränsat antal av denna abonnemangstyp.
Eftersom jag inte trodde på detta ett ögonblick mailade jag till deras pressansvarige och frågade hur många abonnemang de har av denna typ. Svaret jag fick var att om jag bara bokade ett abonnemang innan ett visst datum så var jag garanterat att få ett abonnemang. Jag mailade tillbaka och frågade hur det då kunde vara ett begränsat antal. Jag har ännu inte fått nåt svar på mitt senaste mail och detta var två veckor sedan, minst.
Usch för lögner i reklam, länge leve marknadsföringsdomstolen!
Jag reagerade på samma sak som du och kontrollerade med deras kundtjänst. De hade inga begränsningar i hur många abonnemang som kunde tecknas, bara en tidsperiod under vilken teckningen var möjlig.
all reklam är ju ljug mer eller mindre... vem tror att man kan köpa hamburgare som ser ut som på reklamen längre? Där är en ljug grej som de flesta känner till men ingen bryr sig om. inte för jag tycker det är bra, men det är så det är.
126 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe