webForumDet fria alternativet

eMac eller iBook?

macOSur Hemelektronik, mobiltelefoner och prylar

14 svar · 523 visningar · startad av bassebhu

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
Frågan#1

Hej alla glada!

Japp, basse funderar på sin första helt egna dator. Ska inte längre vara en liten blodsugare som utnyttjar alla andras leksaker :e

Jag står nu inför valet mellan en iBook 12" 800MhZ 30GB HD 256MB RAM med DVD/CD-RW eller en eMac 17" 1GHz 80GB HD 256MB RAM DVD-R/CD-RW. Båda två G4:or.

Båda kostar lika mycket, 10 345kr med csn-rabatt. (Kan man utnyttja både csn-rabatten och köpa utan moms om det är till företag förresten?). Kollar man på tekniska aspekter så vinner eMacen med hästlängder. Å andra sidan så är iBooken grymt snygg och bärbar.

Det är bärbarheten som får mig att vela. Jag studerar ju på annan ort och reser mycket.

Det står alltså mellan bärbarhet, snygg dator och grym smidighet mot mycket mer dator för pengarna, större HD, DVD-brännare och stor skärm.

Hur skulle ni gjort om det var er första dator?

Tack!

Mvh, Sebastian

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#2

Det går inte att avgöra för andra vad ditt behov är, så det är helt enkelt så att du fortsätta att grunna. Det går ju förstås att köpa till en extern hårddisk (firewire) och en skärm när man jobbar stationärt om du köper en iBook.

Själv jobbar jag enbart med min PowerBook som dator och har en 15" som räcker gott och väl åt mig.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#3

iBook är ju svincool samtidigt som eMac rent av verkar vara designad av en nolla. Hur kul är det att ha en CRT-skärm inbyggd i datorn (eller vice versa)?

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#4

Re: eMac eller iBook?

eMac'en är stor och väsnas en del, dom kanske har fått tyst på dom nu, köpte några precis när dom kom och dom väsnades.

Om jag skulle välja en stationär så skulle det nog bli en iMac (dom med plattskärm) dom är tysta, det sitter en fläkt i dom men den hörs knappt.

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#5

okej tack. jag vet att det är svårt att avgöra för någon annan, men jag vill bara se hur andra hade gjort.

iMac är fin men högre prisklass. Jag är på snäppet att välja den billigaste eMacen också. lägga till lite minne så är man uppe på 8600kr eller vad det var med studentis, helt okej pris. dock tappar man dvd-brännaren.

Medlem sedan jan. 2003146 inlägg
#6

iBook Basse, iBook ;)

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#7

Skulle också valt Ibook, kännslan att sitta ute på balkongen en varm sommardag med en kall dricka är oslagbar!

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#8

KoTTeN skrev:

Skulle också valt Ibook, kännslan att sitta ute på balkongen en varm sommardag med en kall dricka är oslagbar!

Det brukar jag iofs klara utan en iBook... ;)

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#9

Hehe det är sant, fast det är något krångligare med en eMac. :)

Medlem sedan apr. 20039 inlägg
#10

Jag har precis själv köpt en iBook G4 14" efter att ha haft ett antal stationära tidigare. Jag måste säja att det är en befriande tystnad att jobba med iBooken. Jag känner mig helt nöjd med den om det kan vara till någon hjälp. Om eMacen har man hört ett och annat men jag har ingen egen erfarenhet. Det är ändå som Cyberpet skrev, dina behov som skall styra, men har du behov av en bärbar så kommer du bli nöjd med en iBook. Även mina annars så svårflörtade PC polare är impade, vad länge batteriet håller, vilken bra trådlös mottagning du har, vad snygg den är. Sådär kan man hålla på länge och jag bara myser:-)

/c

Medlem sedan aug. 20021 975 inlägg
#11

Har planer på att införskaffa en Ibook 12" inom några veckor, kommentarer? ;)

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#12

Go for it! :e

Medlem sedan aug. 20021 975 inlägg
#13

Okej, man är ju aningen rädd också, har ju aldrig haft en Mac innan ;)

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#14

Nån gång måste man våga steget. Har faktiskt inte mött någon "switcher" som ångrat sig. Visst är det ovant i början, men så är det ju med alla byten och man känner sig lite som man tappat kontrollen en stund.

Bra bok att läsa: Missing Manual: Mac OS X (editionen om Panther då såklart) av David Pouge.

Medlem sedan aug. 20021 975 inlägg
#15

Tack för kommentaren och tipset CyberPet! :)

138 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)