skall skaffa en liten 12" bärbar för grafiskt arbete (bildbehandling & www programering), skall va liten & lätt med bra batteritid. Nämsta pc jag sett va dell för 20 papp & en compaq för 25 papp (runt 800-1000 mhz p3). Så jag har sneglatpå en iBook och tycker de är %&"# läckra.
så...något jag bör tänka på?
var bör man köpa? bor i stockholm, gärna en fysisk butik
jag tänker skaffa ram...en 128 mb iBook med 512 mb modul....640 mb är ju max vad en iBook kan ha så lika bra att fixa det från början.
jag hörde talats om inLife, vilka är dem egentligen? officiell apple butik?
går okey att köpa över disk bara sådär direkt?
när det gäller extra minne, kan man få sin burk specialkonfigurerad direkt hos dem?
Vet inte om butiker i Stockholm, men däremot tycker jag dina tankar låter kloka när det gäller minne och vad du vill använda datorn till. Nu vet jag inte hur det är med 12" iBook om skärmdelning, men du kan alltid spegla skärmen om du vill ha en större skärm externt när du jobbar "stationärt".