Priset på en G4/400 är c:a 15.000 kronor och då ingår Gigabit Ethernet, en 20 Gb HD, grafikkort ATI Rage 128 (beställ gärna Radeon), mus, tangentbord, 64 Mb RAM, 2 x FireWire, DVD-ROM-läsare m.m.
När jag köpte min G4/400 i mars betalade jag 21.108 kronor med moms och fick detta (föregående serie):
G4/400 med 10 Gb HD, 10/100 Ethernet, DVD-ROM, mus, tangentbord, SCSI-kort, 192 Mb RAM, 3 x FireWire, 2 x USB, 3 x PCI och en AGP-plats, Rage 128 Pro-grafikkort med 16 Mb VRAM och Mac OS 9, samt FaxSTF. I mina ögon ett bra pris, eftersom jag är mycket nöjd med datorn, som är snabb och stabil, samt utbyggbar.
Jag kan liksom Petra rekommendera följande siter för mer info:
http://www.macwarehouse.se
http://www.comit.se
http://www.connection-sverige.com
http://www.officeline.dk
Detta är några återförsäljare jag kan rekommendera. Jag har handlat hos dem, datorn köpte jag hos Comit.
Angående en platt skärm (Cinema Display 22"). Eftersom det är en platt skärm med stor yta blir den dyr (det dröjer innan dessa skärmar i större format kommer ner i CRT-priser). SGI har annars en superb SGI 1600SW som man kan kolla in om man vill ha en platt skärm.
Jag rekommenderar annars en bra 21" CRT istället för en platt, eftersom det fortfarande finns fördelar med katodskärmarna. Macen har en vanlig bildskärmskontakt, så man kan köpa vilken skärm som helst i vilken butik som helst. Det är bara Apples skärmar som ansluts via ADC (Apple Display Connector).
Angående BeOS. Detta är ett mycket bra system som även finns till Mac. Fördelen är att det bygger på Unix. Tyvärr är det skralt med programutbudet om man jämför med det nya Mac OS X som också är Unix-baserat. Jag tror att Be Inc. bör satsa på PowerPC-datorer, eftersom det är större möjligheter att lyckas där. Windows-dominansen på Intel-plattformen är tyvärr så stor att det är svårt för Be att få in en fot där.
Mac OS X är liksom BeOS ett Unix-baserat Media OS. Tekniskt sett är det hugget som stugget, eftersom båda bygger på liknande teknologi. Dock har Mac OS X fördelen att man kan köra gamla Mac-program förutom de nya Carbon- och Cocoa-programmen.
Jag kör Mac OS X själv och är mycket nöjd med detta system. Besök http://www.apple.com/macosx för mer info om detta superba system, en klar konkurrent till BeOS.
Angående prestandan hos PC vs Mac. Jag har kört flera olika PC-datorer och äger en själv. När jag jämför dessa med olika Macar av varierande ålder (såväl 68K- som Power Mac) har jag konstaterat att olika uppgifter tar längre tid att få gjorda på PC:n, dels när man räknar in hanteringen och dels då jag jämför prestandan, d.v.s hur lång tid operation x tar att utföra.
Resultatet har blivit att jag inte stött på en enda PC-maskin som varit snabbare än mina Macar, trots att Mhz-talet i en del fall varit högre. T.ex har jag stött på en 300 Mhz PII-PC som tog längre tid på sig att starta Windows 98 än min gamla trogna Power Mac 8500/120 med Mac OS 8.6! Den datorn jag nämnde i förra inlägget tog också mycket lång tid på sig att starta, jag trodde faktiskt att den hade hängt sig. Väl igång går allt med en sådan hastighet trots 550 Mhz processor att 8500:an nästan känns som ny i jämförelse trots att den är från 1996.
Min gamla IBM 486:a är likadan. Den är hör och häpna långsammare än en Performa 460, trots att dess processor är snabbare (486 är snabbare än 68030) och då kör den ändå Windows 3.11. Performan har 7.5.5 (Windows 95 i Mac-världen) och är ändå klart snabbare att arbeta med.
Jag har defragmenterat PC-maskinerna och sett till att hålla dem i trim, men ändå finns skillnaderna där.
M.a.o är mina erfarenheter av PC-maskinernas prestanda jämfört med Macen inte speciellt goda. Eftersom dessa prestandaskillnader visat sig på alla PC-maskiner jag kört har jag helt klart uppfattningen att en Macintosh hänger med väldigt bra, även om exemplaret är gammalt.
Jag tror att Microsoft får trimma Windows och sedan bör Intel lämna x86 till förmån för modernare arkitekturer.
------------------
Intresserar sig för debatter om olika saker