*räcker över en servett till Petra att torka bort dreglet med*

------------------
F.Sundström
kloes@excite.com
13 svar · 438 visningar · startad av CyberPet
Har suttit en timme och hämtat andan efter att ha tittat på Steve Jobs invigningstal på MacWorld Expo i New York tidigare i eftermiddag.
Som vanligt var det en välregisserad föreställning där Steve Jobs var i sitt ässe och presenterade diverse nyheter från Apple.
Jobs går ut lite löst med en ny mus som är optisk och är helt knapplös. Fast helt utan knapp är man förstås inte då man kan klicka på hela musen istället. Dessutom matchas musen med ett nytt tangentbord. Givetvis är båda genomskinliga.
Sedan ökas takten något och Jobs berättar om de nya G4:or som släpps idag. Dubbla processorer i 450 och 500 MHz modellerna som standard. Den långsammare, 400 MHz, får behålla sin ensamma processor. Hårddiskarna blir större och alla utrustas med 1 GBit ethernet istället för 100 Mbit.
iMac får också snabbare processorer, men den stora nyheten är de nya färgerna. Lågrpismodellen får en djupblåfärg, mellanprismodellen får också en ny färg tillsammans med den Indigofärgade, en djupröd smaragdfärg. Sen finns det en tredje variant som också får en ny färg tillsammans med de blå och röda, en grafitgrå/grön iMac. Den populära special edition (SE) behåller sin grafitgrå färg men får en kompis med en snövit modell.
Som om inte detta var nog, Apple annonserar en G4 Kub som innehåller alla gosaker som man finner i en vanlig G4:a PowerMac. Den är en fjärdedel i storlek jämfört med en vanlig PowerMac och har samma utsökta design som Apple numer gjort sig känd för. Men mest fantastiskt är hur de kunnat rymma alla dessa godsaker i den lilla kuben utan att kyla den med en fläkt. Det finns ingen fläkt!
En sak till...
En klassisk kommentar som Steve Jobs använder innan han avslutar sitt öppningstal. Tre nya bildskärmar, varav två är platta skärmar. Allt givetvis matchande den nya kuben och de större PowerMacintoshdatorerna.
Övrigt:
Apple släpper en ny version av deras populära videoredigeringsprogram iMovie. Programmet följer med alla nya datorer som säljs från och med idag. Programmet har mer funktioner för ljudredigering och har också fått mer effekter.
En representant från Microsoft visar att Apple och Microsoft är goda vänner och gav en förhandsvining på hur nya Office 2001 kommer att se ut. En mycket intressant visning och programmet verkar otroligt snabbt även under Mac OS 9.
Betaversionen av Mac OS X blir försenat till i september. Troligen är det den stora grejen Steve Jobs vill presentera på Seyboldmässan i september. Men vi fick en ny demo av systemet som var mycket imponerande. Nu börjar man nästan gilla Aquagränssnittet.
Bungie, som nyss blivit uppköpt av Microsoft lovade också att deras nya spel, Halo, även kommer att släppas till Mac OS. Något som många befarat då Bungie blev uppköpt. Dessutom lovade Microsofts spelansvarig att fler titlar till Mac OS kommer att släppas också.
Allt som allt var det en mycket imponerande show och man önskar att man fick sitta där själv och lyssna på talet live och inte via en QuickTime-streaming via Internet. Hade man suttit i lokalen hade man dessutom fått den nya musen och tangentbordet som Apple nu vill att alla ska älska.
Du kan läsa om alla dessa nyheter själv på Apples site:
http://www.apple.com/
eller den svenska versionen:
http://www.apple.se/
------------------
/Petra
[Redigerat av CyberPet den 19 jul 2000]
*räcker över en servett till Petra att torka bort dreglet med*

------------------
F.Sundström
kloes@excite.com
JAAAAA.... en sån vill jag ha! 
Min fästman sa: Jag hatar Steve Jobs, så fort han öppnar munnen kostar det mig pengar.
Fast inte sjutton får jag nån kub heller... den får nog vänta nåt år.
------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik
Hoppla, nån som var snabb att byta signatur där... 
Hm, är ju inte överdrivet van vid Mac, men jag fattar inte att folk gärna köper burkar med nästintill noll utrymme att bygga ut? Eller 'behövs' det inte med 3Dfx och allt vad det heter?
Och hur fanken kan de få till en burk utan fläktkylning? De kanske inte sa att den var vattenkyld... 
Nåväl, jag vill i alla fall ha en G4. Så det så! 
------------------
Sällan studsar en termos.
Som jag fattade Jobs så var kuben ett mellanting mellan en iMac och en PowerMac G4. Dvs, den har kraftfullheten i en PowerMac men utbyggnadsmöjligheterna som en iMac (dvs noll, förutom mer RAM).Tyvärr verkar ju inte prissättningen medelmåttig då de tydligen vill ha $1799 för kuben medan den billigaste iMacen går lös på $799.
Jag kan dock tänka mig att kuben kan bli en bra server då den inte tar stor plats och att det säkert går att "clustra" flera kuber. Behovet av PCI-platser är ju inte lika stor för en enklare server och ett ethernetkort på 10/100/1000 Mbit gör ju inte saken sämre.
Nu vet jag inte hur PC:n var konfigurerad som de hade stoppat in en 1 GHz Intelprocessor i, men en G4 enkelprocessor på 500 MHz var ungefär 25% snabbare än Intelmaskinen när de körde olika funktioner i Photoshop. De påstod också att Intel fått optimera filtren av Adobe för att de skulle fungera bättre med en Intelprocessor. När de sen testade med dubbla G4 processorer på 500 MHz var G4:an dubbelt så snabb.
Men som sagt, jag är skeptisk till såna shower då man inte får veta hur PC:n är konfigurerad för bästa prestanda.
------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik
[Redigerat av CyberPet den 20 jul 2000]
Ja, de kan konsten att sälja, de där på Apple. Det är ju ganska populärt att göra prestandamätningar i Photoshop, som är grymt optimerat för Mac. Sedan är ju inte MacOS såvidare bra på multikörning...
Jag betvivlar dock inte att det är ruskigt snabba burkar (och oerhört läckra dessutom) som Apple har. Även om deras jämförelser inte alltid är så korrekta...
Men jag kommer nog skaffa en Mac, så fort de kommer med ett "riktigt" operativsystem (MacOS X) - om inte annat för att burkarna är så snygga. Men just nu finns det bara ett riktigt bra OS - BeOS - och det går ruskigt snabbt, även på en PC 
------------------
CF
Jo, dessa tester är ju lika de som Ajax, Tend, Via eller liknande gör när det gäller tvättmedel. Det är alltid det egna medlet som är bäst. Det är ju lite ploj med det så klart så man får ta det med en nypa salt.
Jobs visade ju en demo på Mac OS X också, en lite mer prestandamässig snutt där han kör igång en Quicktime film som kör på hög kvalité och samtidigt kör han igång ett program som är gjort för att försöka krascha systemet, QuickTime filmen stannade inte ens upp en liten stund utan den körde på för fullt med ljud och bild medan kraschprogrammet bombade totalt.
Det lovar gott inför framtiden!
Sen att OS X blir försenat gör ju inget om det innebär att det blir ett otroligt bra system. Den som väntar på något gott väntar aldrig för länge säger de ju. 
------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik
I BeOS kan du köra igång 10 quicktimefilmer samtidigt om du vill - utan att systemet kroknar.
Har aldrig fått det att krascha, så någon erfarenhet på det området kan jag tyvärr inte dela med mig av 
------------------
CF
Måste säga att jag verkligen gillar Cubens utseende, men jag är lite skeptiskt till att man inte kan bygga ut den. Visst håller dess prestanda idag, men den kommer ju att vara omodern om ett år, och då står man där med en svindyr brödrost.
De nya Dual-G4:orna är desto trevligare. Kul att Apple helt sonika ersatte de två (av tre) toppmodellerna med dessa. Med MacOS X lär de bli riktigt rysligt trevliga.
------------------
Gunnar Liljas - webbutvecklare
Leon Reklambyrå AB
och då står man där med en svindyr brödrost
Tja, kanske hellre en omodern futuristisk brödrost än en omodern beige plåtburk (PC). Eller så kan man ju köpa en ny varje år 
[Redigerat av cf den 22 jul 2000]
Om Apple fortsätter att förbättra kuben kan det ju bli intressant, kanske trycket från köparna gör att de slänger in en PCI-kortplats i alla fall... annars dör nog modellen ut.
Fast då lär den ju få ett begärligt andrahandsvärde. Anniversary-Macen kostade ju multum men den blev inte så populär som de trodde (också med argumenten att det var en för klen dator och med för lite utbyggnads- och uppgradgeringsmöjligheter), den sjönk ju drastiskt i pris. Så händer det med kuben är det klart intressant då designen är otroligt läcker!
Satt idag och räknade ihop vad min nästa dator skulle kosta; 41.450:- inkl moms och en 17" skärm. 450 MHz dual G4:a räcker gott och väl för mig, just nu. 
------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik
*dreglar ihop med Petra*
Hu, såg så där appligt cool ut.