Modem

macOS

7 svar · 421 visningar · startad av Onken

Medlem sedan juni 200034 inlägg
Trådstart#1

Vet ni vad det kan vara för fel när modemet hela tiden kopplar ner från Internet?

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#2

1. Felaktigt modemskript
2. Dåliga telefonledningar
3. Problem med Internetleverantören
4. Fel på modemet

Man kan prova modemskript som kopplar upp på lägre hastighet om modemet ofta kopplar ner. Ett skript som är mindre känsligt mot dåliga telefonlinjer till exempel. Har man ett 56K modem kan man prova ett skript för 33.6K (det blir inte lika långsamt som gamla 33.6).

Vad har du för dator/modem?

Medlem sedan juni 200034 inlägg
#3

Jag har en iMac DV med inbyggt modem.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#4

OK, då är det mest troligt taskiga telefonledningar.... prova "Apple Internal 56K Modem (v.34)". Funkar det då så är det mest troligt taskiga telefonledningar.

Glömde tillägga... det finns då ett "hackat" modemscript som kopplar upp till cirka 44K istället (blir ändå samma hastighet fast initialt långsammare än 56K). Jag ska försöka leta fram scriptet under tiden du undersöker om det funkar bättre med v.34 scriptet.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#5

Hittade några script som du kan prova:

Apple modem scripts 1.2.1
http://www.versiontracker.com/moreinfo.fcgi?id=3523

Modem Magic 4.5
http://www.versiontracker.com/moreinfo.fcgi?id=2502

Medlem sedan juni 200034 inlägg
#6

Tack för hjälpen!
Nu fungerar det mycket bättre.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#7

Va kul! :)
Det är alltid roligt att höra att det man hjälpt till med funkar. Annars får man ju lägga av. ;)

Medlem sedan jan. 2000229 inlägg
#8

Var glad att du inte har Volny (en tjeckisk Internetleverantör som en bekant till mig i Prag har), eftersom det brukar ta c:a 1,5 timmar att logga in (med upptagna modempooler). Dessutom går det långsamt. Visserligen är Volny gratis, men jag tror nog att jag hellre betalar och kopplas upp på några sekunder istället för timmar:-)

Liksom Petra tror jag att dina telefonledningar har problem med att klara modemet. Har det fungerat bra tidigare är det nog Internetleverantören som krånglar.

253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)