Tänkte göra en speciallösning hemma och i min idé ingår att dra en vhs(alt. s-vhs)-kabel en ganska bra bit, närmare bestämt drygt 30 meter. Är detta möjligt, alltså att dra en kabel så pass långt, hur mycket kvalite förlorar man, om man förlorar någon kvalite. Nån som har en aning kanske?
Det ska också dras ljudkablage samma längd, då pratar jag om vanlig röd/vita (röd/svarta) kablar. Vad kallas dom kablarna föressten? :q
audio-kablar alternativt rca
kjell & company har sladdar som e 15 meter långa, det är det längsta jag träffat på så jag vet inte om dubbelt så långa funkar..
Sorry, men kablen är inte RCA, kontakten är RCA, kablen är bara en signalkabel(ledare/skärm).
Ang. längden, 30M är lååångt ;) men det bör kunna fungera med lite chysst kabel/kontakter. (för ljudsidan åtminstonde)
Hade varit bättre om du kunde använda balancerade kablar/utrustning(XLR kontakter), men jag misstänker att du bara har RCA anslutningar på din utrustning.
P.s. WBT har bra kontakter. Supra kabler är inte fyskam.
Tack för alla svar.
Såg att Clas Ohlson hade kablar som jag behövde för upp till 25meter och det kan hända att det räcker med 25 också. Ska mäta upp lite noggrannare senare.
Jag har hemma en slad mellan mitt rum och datarumet, dock bara för ljud. Den är ca 20 - 30 meter kan jag gissa på.
Jag har köpt kontakterna separat och sen bara lött på kablar på egen hand. Kablarna är 1mm diameter och jag hör ingen skillnad från mitt rum och datarummet. Den kabeln kosta totalt 38:- :)
Så om du kan och har tillgång till lödkolv och kablar så kan du göra en utmärkt sladd för säkert en tiondel av priset.