webForumDet fria alternativet

Okej externa högtalare till Samsung Galaxy S3

Ljud & bild

5 svar · 1 328 visningar · startad av xtreme

Medlem sedan juli 20002 056 inlägg
Frågan#1

Brukar använda min Samsung Galaxy S3 för radio och musik (inte via hörlurar) där det inte finns tillgång till större anläggning. Funderar på att köpa externa högtalare för bättre ljud. Några tips? Behöver inte vara värstinghögtalare men inte heller skithögtalare som knappt gör ljudet bättre.

För att förtydliga. Jag är inte ute efter hörlurar till min telefon utan högtalare som gör att ljudet hörs i rummet så att telefonen blir en microstereo.

Medlem sedan jan. 2005327 inlägg
#2

Det finns ju massor,
Så frågan är väl budget, och kanske om du vill ansluta med hörlurskontakt eller via blåtand.

Själv gillar jag ju Harman Kardon Soundsticks.
Snygga och låter riktigt bra.

De gjordes väl för någon Apple iMac för en herrans massa år sedan.
http://www.elgiganten.se/product/datorer-tillbehor/datorhogtalare/HKSS3/harman-kardon-2-1-hogtalarsystem-soundsticks-iii

De skall finnas en variant som heter typ, soundsticks wireless också som har bluetoth.

//

Medlem sedan juni 2009920 inlägg
#3

Vill du ha bra ljud kör du knappast bluetooth, och knappt heller hörlursutgången. Någon form av externt ljudkort som man kopplar in via micro-usb är att föredra.

Eventuella felskrivningar är telefonens fel!

Medlem sedan juli 20002 056 inlägg
#4

Hörluraruttag känns bäst pga blåtand drar extra batteri. Som jag nämnde behöver det inte vara värstinghögtalarna, dvs iaf bättre än telefonens egna. Tänk bra/bästa budethögtalare ;-)

Några hundralappar hade jag tänkt.

Medlem sedan jan. 2005327 inlägg
#5

Som jag skrev, så finns det ju hur många som helst.
VIlka "datorhögtalare" som helst funkar väl.

Jag skulle säga att för det mesta är det att föredra att det finns en baslåda, dvs ett 2.1

(det finns säkert undantag, och nätet kryllar av audiofiler som vet mycket bättre än jag)

Trolgen är typ
http://www.mediamarkt.se/mcs/product/LOGITECH-S220-2.1,90952,422095,534355.html?langId=-16

ca. 100 ggr bättre än telefonens inbyggda högtalartelefon högtalare.

(nu fick alla audiofiler hicka när jag länkade till logitech..., det bjöd jag på)

Jag har inte testat just den modellen, men likande har man ju sett och hört på diverse datorer genom åren. Och de brukar ju var OK,

//

Medlem sedan juni 2009920 inlägg
#6

Att föredra med baslåda? Nädu, iallafall inte i den prisklassen. Det låter bara hängmatta. Köp ett par vanliga stereohögtalare istället som är dimensionerad som högtalare ska dimensioneras, och inte som ligtechs lådor. Säg en tweeter på 1" och lågfrekvens på cirka 4" eller uppåt.

252 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)