webForumDet fria alternativet

Det där med att köpa TV

Ljud & bild

8 svar · 1 931 visningar · startad av Dryden

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
Frågan#1

Det kanske blir så att jag "måste" skaffa en ny TV inom kort och under vintern nu har jag spanat lite extra då även en kollega gått i samma tankar (och tillslut köpt en Panasonic Viera TX-P50G30Y). Resonemanget? Ungefär så här...

Idag har jag en Panasonic 42", HD-ready plasma som köptes 2007. Den har fungerat fantastiskt bra, jag är verkligen helnöjd. Därför känns det som ett märke att kunna satsa vidare på. Men jag är givetvis öppen för andra förslag och har tittat närmare på framför allt Samsung, som har många modeller och storlekar i vettiga prisklasser. Däremot tänker jag titta på större storlekar. Absolut minst 50", och ett spann på 50-60" känns rimligt samtidigt som jag känner att 10000:- är ett rimligt tak. Jag sitter idag cirka 3,5m från apparaten.

Det som rullar mest är sport, film (antingen via en AppleTV, bluray på PS3:an eller en HD-box via ComHem) och PS3:an med spel och där känner jag att plasman har varit helt rätt. Jag har helt slutat koppla in Macbooken/dator till TV:n. Förutom storlekarna så gör det inget om det kryllar av HDMI-kontakter (jag har tre enheter idag men bara två ingångar vilket bökar till det en del, å andra sidan finns det ju splitters för ändamålet). Full-HD behöver jag väl inte ens nämna antar jag. 3D känns inte som något krav då nyttan känns sådär och inbyggd digitalbox känns inte heller aktuellt, jag har en extern HD-box som jag avser fortsätta köra med. Inbyggd mediaspelare är inte heller något jag bryr mig om, AppleTV:n löser det åt mig.

Följande apparater har jag hittat som faller mig i smaken vad gäller storlek, pris och märke:

  • Panasonic TX-P50G30Y - 50" för cirka 8000:-. Har det man kan tänka sig, inklusive fyra HDMI.
  • Samsung PS51D555 - 51", liknande prisklass som ovan.
  • Samsung PS59D535 - 59" till inte allt för blodigt pris (~10200:-) men hur mycket kompromissande i kvalitet blir det? Två HDMI är ju ingen hit men jag kan leva med det.
  • Samsung PS59D555 - 59" som drar iväg lite i pris (~12500:-) men jag får fyra HDMI och förmodligen lite annat lull-lull jag inte har koll på (tillägg: bland annat "3D-ready"). Kan lika gärna lösa det med en HDMI-splitter så är jag hemma?

I dagsläget lutar det åt en plasma, det var också vad som "lämpade" sig bäst sist gång men det kanske har hänt endel på fem år? Är det bättre att gå på en lite dyrare "mindre" hi-end-apparat än en större i samma prisklass? Känslan är att 50" nästan känns för smått också. Plasma? LCD? LED? Det känns som att om jag tittar på storlekarna jag nämner ovan så är det bara plasma som gäller? Eller? Hur har ni löst era i-landsproblem på området? Vägled mig tack. :)

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#2

Heh... jag har själv en gammal tjock-tv (men med bredbild!!!!!!) så jag har ingen aning.

Men köp en tjock-tv på blocket själv för 500 spänn och bjud fjällan på en lyxhelg i London istället. Det är en avsevärt bättre investering! ;)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#3

Danne V skrev:

Men köp en tjock-tv på blocket själv för 500 spänn och bjud fjällan på en lyxhelg i London istället. Det är en avsevärt bättre investering! ;)

Det skulle vara en rätt dålig investering faktiskt, men då jag inte har för avsikt att gå djupare in på mina privata angelägenheter här så tycker jag vi håller där för idag. Annars finns ju familjeliv.se har jag hört... ;)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#4

Jag drog runt på stan en sväng efter jobbet och spanade lite, mest för att mer på riktigt bekanta mig med storlekar. Kort och gott - 42" känns pyttelitet, 50" absolut gräns och där stod så en Philips 55PFL6606T 55" LED med en tillsynes bra prislapp på Expert, 11990:-. Drog iväg till stans andra Expert-butik och där var priset på exakt samma modell 13990:-, vilket enligt säljaren där "var det riktiga, den andra butiken har nog bara ett demoex och eventuellt kan du får den för den billigare prislappen även hos mig". Well, hemma och prisjaktad så får jag ju TV:n från Elgiganten för 9990:- i skrivande stund. Fyra papps skillnad, vara två inom samma butikskedja i samma stad. Smart. :OO

LED:en kändes ju inte så dum faktiskt. Nu rullade ju en demofilm förvisso vilket kanske inte är optimalt men den kändes rätt okej på rak arm. Tunn och dessutom snygg. Det är ju ändå en "möbel" vi pratar om. Frågan är hur den motsvarar mina krav. Någon som har pejl och som har jämfört en plasma mot en LED?

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#5

När jag läste på senast, vilket i o f s var knappt ett år sedan, så var min slutsats att plasma var det bästa alternativet. Undantaget var väl i ljusa miljöer där en LCD-LED har sina poänger. Jag har också en Panasonic plasma som jag är mycket nöjd med. Färgåtergivningen är mycket mer naturlig på Panasonic, andra tillverkare krämar på med mer mättade färger för ett starkare intryck, men ofta går det till överdrift och det syns tydligt i människors ansikten. Detta test var också ett skäl till att jag valde en Panasonic V20: http://www.bildochljud.se/test/panasonic-tx-p50v20

Det finns snack om ett problem med Panasonic. Det kallas floating blacks om jag minns rätt. Googla på det. Jag har dock inte märkt det. Men jag är nog mindre känslig än de flesta.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#6

Tackar! Bra med lite användarerfarenhet! (y)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#7

Tror att det är skillnad på LED-LCD och LED-LCD. En stor finess med LED-bakgrundsbelysning är ju att man kan stänga av den och få riktigt bra svärta. Men billigare modeller har LED-belysning från sidan, vilket gör att svärtan blir rätt kass.

Har en bekant med en LED-LCD där svart blir lite blåflammigt. Dessutom är ljudet i de inbyggda högtalarna – om man nu tänkt använda dessa – ofta riktigt dåligt eftersom de är så tunna.

Är också mest förtjust i Panasonic-plasma.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#8

Ljudet är skit det samma, det åker ändå ut i förstärkaren.

Panasonic-plasma får bra kritik utifrån vad jag läst och det är ju även min egen erfarenhet. Kollegan är dessutom nöjd med sin nya. Kanske ska omvärdera lite och tänka 50" och bra apparat framför storlek?

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#9

Ja, jag skulle hellre satsa på en bra 50" än en billig 60".

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)