---
title: "Bilstereo: radiokanalerna hoppar alltid till P1"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/ljud-bild/183859-bilstereo-radiokanalerna-hoppar-alltid-till-p1"
topic: "Ljud & bild"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/ljud-bild"
author: "Danne V"
published: "2010-06-16T10:23:44.000Z"
updated: "2010-06-18T10:57:17.000Z"
replies: 9
views: 1898
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/ljud-bild/183859-bilstereo-radiokanalerna-hoppar-alltid-till-p1"
---

# Bilstereo: radiokanalerna hoppar alltid till P1

## #1 — Danne V, 2010-06-16T10:23Z

Har en gammal Clarion DB328R CD med radio. Alltid funkat OK. Men imorse spelade det ingen roll vilken radiokanal jag valde. Efter 2-10 sekunder hoppade den ner till P1.

Antagligen har jag kommit åt någon knapp. Men vilken? (jag lyssnar iofs på P1 mest, men NÅN måtta får det ju vara...)

Har letat på webben efter manual utan resultat.

Nån som är hävert på bilstereo som kan tipsa?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/183859

## #2 — Mr. N., 2010-06-16T10:53Z

Det låter som att du aktiverat en funktion som automatiskt byter kanal om den du lyssnar på inte har helt hundra mottagning, men den verkar lite överambitiös för sånt där brukar bara byta mellan alternativa frekvenser för samma kanal. Leta efter något som heter AF (alternative frequency).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240719

## #3 — Danne V, 2010-06-16T11:05Z

Jag har tagit med panelen in och sitter med den här. Jorå, det finns en knapp "AF". Och vad/hur gör jag med den? Bara trycker på den när jag har "min" kanal inne? Avaktiveras den då?

(Kanonbra svar förresten!!! Fan vikka reschuscher de finns på wF!!!)

Red: medan jag ändå är på G: Vad betyder knapparna PS/AS, PTY och TA då? :r

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240722

## #4 — Mr. N., 2010-06-16T12:00Z

När du trycker på den så bör en liten symbol antingen tändas eller släckas i displayen, när den är släckt är AF avstängt helt enkelt och du får själv ratta in bättre frekvenser.

PTY är programme type, jag vet inte riktigt vad den hittar på, men RDS bär ju med sig vilken typ av program som sänds, t ex Sport, Pop eller Trafik. Du får testa lite. ;)
TA är Traffic Announcement, den håller öronen öppna för trafiksändningar (extrainsatta sådana, eller i alla fall såna som flaggats som Trafik i RDS, den nappar iaf inte på reguljära sändningar på P4 i Stockholm, däremot på mer akuta meddelanden). Om en trafiksändning upptäcks byter radion direkt över till den kanal som sänder rapporten.
PS/AS har jag ingen aning om.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240726

## #5 — Danne V, 2010-06-16T12:12Z

> **[Mr. N. skrev:](https://www.webforum.nu/p/1508022)**
>
> När du trycker på den så bör en liten symbol antingen tändas eller släckas i displayen, när den är släckt är AF avstängt helt enkelt och du får själv ratta in bättre frekvenser.
> 
> PTY är programme type, jag vet inte riktigt vad den hittar på, men RDS bär ju med sig vilken typ av program som sänds, t ex Sport, Pop eller Trafik. Du får testa lite. ;)
> TA är Traffic Announcement, den håller öronen öppna för trafiksändningar (extrainsatta sådana, eller i alla fall såna som flaggats som Trafik i RDS, den nappar iaf inte på reguljära sändningar på P4 i Stockholm, däremot på mer akuta meddelanden). Om en trafiksändning upptäcks byter radion direkt över till den kanal som sänder rapporten.
> PS/AS har jag ingen aning om.

Aha! 1.000 tack! Jo, jag har väl klämt o tryck på knappar utan nån större koll (trial-and-error-methodology  :P ). Minns att det stod "News" i panelen när P1 gick igång (det var live från riksdagen) så PTY e nog aktiverat. Bl.a. Ska gå o kolla lite sen, t.ex. om jag kan/orkar lista ut vad PS/AS kan vara.....

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240728

## #6 — fiddler, 2010-06-16T12:29Z

Jag har råkat ut för samma problem, att radion bytte till lägsta inställda kanal. I mitt fall berodde det på glapp i panelen.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240729

## #7 — Danne V, 2010-06-16T12:38Z

> **[fiddler skrev:](https://www.webforum.nu/p/1508026)**
>
> Jag har råkat ut för samma problem, att radion bytte till lägsta inställda kanal. I mitt fall berodde det på glapp i panelen.

Oj. Menar du att panelen satt dåligt fast i själva stereo-enheten, eller att det var något glapp *inuti* panelen?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240731

## #8 — fiddler, 2010-06-16T12:41Z

> **[Danne V skrev:](https://www.webforum.nu/p/1508029)**
>
> Oj. Menar du att panelen satt dåligt fast i själva stereo-enheten, eller att det var något glapp *inuti* panelen?

Den sitter dåligt fast. Jag har problemet fortfarande ibland, men för mig det räcker med att trycka in den ordentligt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240732

## #9 — Danne V, 2010-06-16T13:03Z

> **[fiddler skrev:](https://www.webforum.nu/p/1508030)**
>
> Den sitter dåligt fast. Jag har problemet fortfarande ibland, men för mig det räcker med att trycka in den ordentligt.

Bra tips! Tack!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240736

## #10 — Danne V, 2010-06-18T10:57Z

Det var inte att AF var valt, utan att panelen tydligen glappade.
Fiddler får officiell credit, men Mr. N:s svar var i allra högsta grad bra!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2240911

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/ljud-bild/183859-bilstereo-radiokanalerna-hoppar-alltid-till-p1
