I nya bilar så är klimat anläggningen och bilradion en enhet. Min bilradio har endast en CD-spelare och en radiomottagare och vad jag vet ingen aux ingång. Jag pratar om volvos V50. Provade att köpa en FM-sändare för 150:- på BRL, det var usel ljud-kvalite med min mp3 spelare.
Hur ska jag göra för att få flera timmar musik i bilen utan att släpa med mig en hel back med CD-skivor.
Är det bra ljud i de där FM-sändarna som är lite dyrare, jag snackar om nära på CD-kvalite.
stoffe vet som vanligt inte vad han pratar om. :moose
Jag har en iTrip till min iPod som funkar klockrent och erbjuder kalasljud. Kostar förvisso något mer än BRLs variant, men som vanligt får man vad man betalar för... ;)
Men eftersom vi trots allt snackar om analoga radioöverföringar får du slå tanken på cd-kvalitet ur skallen, så bra får du aldrig den vägen.
Beror vad man har för bil och var man har antenn skulle jag gissa alla jag testat i min S40N har jag fått störningar med. har man en bil med "naturliga" lufthål så kanske det blir bättre :p :moose:
.... jag tror inte att spelaren tar MP3-or och gör den inte det så måste jag ändå ha en back med skivor förlängre åkturer. + att brända skivor fastnar lättare i spelaren.
.... inte bara det att bilen jag har är för gammal (2005) för sådanna nymodeheter jag tror också att min stereo är för simpel. Det finns ju ingen knapp för nått annat än radion och den inbyggda CD:n.
262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e