webForumDet fria alternativet

Videokamera - hårddisk/DV/DVD???

Ljud & bild

5 svar · 1 883 visningar · startad av DanneSt

Medlem sedan feb. 20041 311 inlägg
Frågan#1

Ska köpa en videokamera för 5-6000 kr.
Har en äldre Hi8 men är trött på alla band som ligger och dräller och som aldrig blir redigerade. Är alltså inne på att köpa en med hårddisk alltså!

Men, det verkar som att hårddisk-kamerorna i den prisklassen har sämre egenskaper (JVC får dåliga recensioner gällande bildkvaliten bl.a.).

Nu har jag iofs inga större krav. Duglig bild, kanske widescreen, gärna fungerande bildstabilisator och absolut lampa är vad jag letar efter!

Är det någon som köpt en som går att rekommendera? :q

Medlem sedan feb. 20041 311 inlägg
#2

Väldans vilken anstormning av tips & råd... :-|

Det blev en Sony.

Medlem sedan feb. 20001 507 inlägg
#3

Vi står i grepp på jobbet att köpa en videokamera.
Jag skulle vilja en som är enkel att lägga över filmerna till en dator och då undrar jag om den du köpte var med HD?

Isåfall hur funkar det, är det som med en digitalkamera så du kan föra över filer som cut'n'paste eller måste du "tanka" i realtid som DV-band?

Medlem sedan feb. 20041 311 inlägg
#4

Hej JaktJanne!

Ja, det blev en med HD (Sony DCR-SR50E).
Med en kan man antingen trycka på en knapp så bränner den ut innehållet direkt på en ihopkopplad DVD-brännare, eller så kan man föra över filerna till datorn med USB2.0-anslutning. Den dyker upp som en enhet helt enkelt!

Jag har dock inte hunnit testa detta ännu, men en kort demo i butiken gav intrycket av att det var väldigt enkelt och smidigt!!

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#5

Bara för att undvika missförstånd, kameran har inte HD utan HDD. Jag trodde först att den spelade in i HD-kvalité... :r

Medlem sedan feb. 20041 311 inlägg
#6

Helt korrekt Poteta! :-)

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)