webForumDet fria alternativet

På jakt efter en clean TV på 32/42 tum

Ljud & bild

8 svar · 724 visningar · startad av caze

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
Frågan#1

Har letat lite här och var och hittar inte speciellt många alternativ då jag endast vill ha en TV-apparat utan krims krams och skit på. Det får bara vara en ram runt, med så lite knappar och skit som möjligt. T ex: http://www.netonnet.se/Images_Site/item_img/se/large/l098557.jpg Vill kunna hänga upp den på väggen och det ska se bra ut.

Jag är självklart inte bara på jakt efter en snygg utan även en bra TV med schysst upplösning och kontrast, HD, etc.

Maxpris 10 - 15 000 kr

Några tips?

Medlem sedan jan. 2000566 inlägg
#2

Jag skulle nästan kunnat starta den här tråden själv!! Det ska bli en platt-TV i julklapp (till mig själv :) ) Jag är rätt tilltalad av Samsungs apparater... t.ex. http://www.hifiklubben.com/SE/Produkter/Bild/LCD-TV/SAMSUNG_LE-32M51B_LCD_TV.htm# Om det är dolda högtalare så är det snyggt nog tycker jag, ljudet går ju ändå via hembion f.ö.

Om det ska se snyggt ut så är en 32" att föredra framför större storlekar! Tänk dig en avstängd 42" med svart ram (mot en vit vägg)... Svart hål för hemmabruk eller vaddå? Hur snyggt är det? :q

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#3

Det är ju som vanligt priset som ställer till det...

Den här funderade jag på först:
http://www.dustinhome.se/DacsaPortal/?ProdID=5010095059

Högtalarna är löstagbara, eller rättare sagt om man vill ha dem så monterar man dit dem, och det är ju bra eftersom man ändå inte lär använda dem.

Men sen fick jag så bra pris på den här att jag inte kunde säga nej:
http://www.dustinhome.se/DacsaPortal/?ProdID=5010094232

För ditt pris får du nog bara en plasma:
http://www.dustinhome.se/DacsaPortal/?ProdID=5010092437

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#4

Dustin hade bra priser!

Tänkte bl a på http://www.dustinhome.se/dacsaportal/custom/1007/pages/products/_1007_wf_show_product_detail.aspx?ProdID=5010091682

Sen tänkte jag höra vad ni har att säga angående Anderson apparaterna på netonnet? Känns B men vet inte alls vad det är för något.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#5

Jag har Andersson från NetOnNet och är helt nöjd.
Var det det du ville höra? Att de hörs som B är nog bara namnet.

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#6

Rogger skrev:

Tänk dig en avstängd 42" med svart ram (mot en vit vägg)... Svart hål för hemmabruk eller vaddå? Hur snyggt är det? :q

Tja, nu är jag i och för sig ingen expert på heminredning eller design över huvud taget, men så här ser det ut i mitt vardagsrum med en 46".

http://www.tydal.nu/vardagsrum.jpg

Medlem sedan jan. 2000566 inlägg
#7

tydal skrev:

http://www.tydal.nu/vardagsrum.jpg

TV'n ser riktigt snygg ut!! Men om jag skulle föreslå ett liknande arrangemang här hemma skulle jag nog åka ut på stört!! :L :e

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#8

tydal skrev:

Tja, nu är jag i och för sig ingen expert på heminredning eller design över huvud taget, men så här ser det ut i mitt vardagsrum med en 46".

http://www.tydal.nu/vardagsrum.jpg

Ser bra ut men kanten där nere stör faktiskt mig även fast det är en snygg TV.

Medlem sedan nov. 20011 551 inlägg
#9

Vi köpte en samsung 32 tums http://www.samsung.com/se/products/tv/lcdtv/le32r76b.asp för 2 veckor sedan. Mycket nöjd, snygg som tusan.... däremot är jag rätt sne på samsungs prissättning, för att göra en lång historia kort så kostade denna 15000 och en som hette 72 i stället för 76 bara 12000... given tanke att något är bättre/nyare med en som har nummer 76 köpte vi den... det visade sig vara BARA designskillnad, samma inandöme men en silvrig list som var böjd under bildytan samt standbyknappen... så jag kan rekommendera er att köpa den som heter 72 i stället :) (vi behöll 76:an för den var rätt snygg tyckte vi ;) )

258 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
116 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)