UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
Danny skrev:
Men såg du de jämförande bilderna jag postade sist? Där hade jag satt våra bilder bredvid varandra, i samma upplösning då. Visst var hjartekungs bild sämre, färgerna flöt ut lite granna ser det ut som, men själva skärpan verkar vara i samma klass.
Japp. Den bilden såg jag. Och jag tycker det var en rätt stor skillnad i skärpa. Men det är tänkbart att den skillnaden kan förklaras av att hjarterkung bara fotograferade ena delbilden.
DannyMedlem sedan juli 200412 913 inläggJo precis, jag tog ju med stativ och lång slutartid, så jag tycker rentav det syns lite (väldigt marginellt, men ändå lite) bättre på fotot än på TV'n.
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
hjarterkung skrev:
jag har en kompis med ett äldre grafikkort än mig som får till en perfekt bild på sin tv. han gör på samma sätt som mig.
Det är egentligen inte särskilt svårt att göra ett grafikkort som visar en bra tv-bild. Det kan vara så att drivrutinen till hans kort är mer genomtänkt ur den synpunkten.
hjarterkung skrev:
vad finns det för olika "kit" att köpa till att koppla tv out grejer?
Nu har inte jag ett nVidia-kort. Men det finns något program som heter TvTool: http://www.voodoofiles.com/714 som verkar vara populärt bland nVidia-ägare som vill få ut mesta möjliga av sitt kort. Eventuellt kanske det skulle kunna hjälpa dig på något vis. Själv vet jag dock inte mer om det programmet än att många tycker det är bra.