Om du tittar på den länken jag gav i mitt första inlägg så står det hur man sätter up detta. Det var ett tag sedan jag gjorde det och jag kommer inte ihåg exakt hur, men efter en snabb titt i HOWTO'n så skall det bara vara att följa den.
Stämmer det. Tänkte inte ens så långt (xnest är ganska smidig som en typ av "terminal serverlösning", men är det en äkta tunn klient man skall ha så är det naturligtvis lösningen ovan som gäller). :)
Kör man gdm (Gnomes "xdm" så skall det räcka med att aktivera xdmcp i någon config-fil i /etc/X11/...någonting).
nu är det bara en sak, nu på den kassa datorn, måste jag logga in å köra X -query ip varje gång jag ska logga in på den andra datorn, kan man inte fixa så gdm "visar upp" den andra datorns logga in grej när man sätter igång den kassa?
259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849