webForumDet fria alternativet

Unixbaserad mac, kan man köra mysql på en sån?

Linux & BSD

3 svar · 394 visningar · startad av a

Medlem sedan maj 2000755 inlägg
Frågan#1

Hejhej!

Organisationen som jag skall göra en rätt komplex webblösning för vill absolut köra mac, vilket innebär att jag är helt förlorad som det känns just nu... De har hur som helst tänkt sig att skaffa sig en g4-server med macos x på. Vad jag förstår är det en unixmaskin. Innebär det att man kan köra mysql på en sådan maskin?

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#2

Jag kan faktiskt inte svara på det. Dessutom är ju inte Mac OS X Server Unix, den bygger på en Unix-bas. Då jag kan väldigt lite kanske jag kan åtminstone rekommendera dig att läsa lite som Apple själva skriver: http://www.apple.com/se/macosx/server/

Om du vill kan jag försöka hjälpa dig att snacka med någon som har mer erfarenheter om Mac OS X Server, hur det funkar i praktiken osv. Maila mig isåfall.

[redigerar in ännu en länk som kan vara intressant]
http://osx.macnn.com/

------------------
/Petra
Oh no, they killed Kenny!

[Redigerat av CyberPet den 03 okt 2000]

Medlem sedan sep. 2000177 inlägg
#3

Bokstaven...JA! man kan köra MySQL på Mac OS X, finns att ladda ner på;
http://www.mysql.com/downloads/mysql-3.23.html

[MacOS X (PowerPC) [apple-rhapsody5.5-powerpc]

vet det fan vad det ska betyda (kan inte Mac OS, däremot Unix, ni vet skapelsens krona :e hehehehe...sorry kunde inte låta bli i ett Mac OS X forum)

Dessutom kan det här vara av intresse också;
http://www.mysql.com/news/article-40.html

uname -v på're alla :e

Medlem sedan jan. 2000229 inlägg
#4

Mac OS X bygger på BSD 4.4 och Mach-kärnan (Apple kallar den Darwin). I stort sett kan man säga att systemet är en modernare variant av NeXTStep, med nytt gränsnitt, nya utvecklingsmiljöer, möjlighet att köra Mac OS "Classic"-program m.m.

Vill man köra i ren BSD-miljö är det bara att starta Terminalen. Med den kommer man in i systemets Unix-grund. Fördelen med Mac OS X är att man kan välja att arbeta i den grafiska miljön eller direkt i Unix eller köra Telnet-sessioner.

Jag kör Mac OS X själv och är helt nöjd med stabiliteten.

------------------
Intresserar sig för debatter om olika saker

252 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)