webForumDet fria alternativet

Problem med skrivrättigheter i Ubuntu (subversion)

Linux & BSD

3 svar · 762 visningar · startad av erciz

Medlem sedan maj 20011 826 inlägg
Frågan#1

Jag är relativt grön på Linux, men har nu satt upp en Ubuntu-server, det gick bra.

Jag har installerat subversion på den, men får problem med skrivrättigheter. Jag följde den här guiden: http://www.subversionary.org/howto/setting-up-a-subversion-server-on-ubuntu-gutsy-gibbon-server

Men istället för

sudo vigr

så använde jag

sudo emacs /etc/group

och lade till svn:x:1001:erciz i den filen.

Men när jag använder en SVN-klient från en annan dator, så går det bra att "check-out", men när jag ska "commit" så får jag felet

Can't open file '/var/svn/repos/db/txn-current-lock': Permission denied

Jag tycker mig förstå att man fixar till rättigheterna i den guide jag följde, men det verkar bli nåt fel iallafall. Är inte särskilt haj på rättigheterna i Linux än.

Någon som vet vad det kan vara för fel?

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#2

Lägg till svn som grupp på /var/svn, lägg sedan tll skrivrättigheter rekursivt för svn-mappen och neråt:

sudo chgrp -R svn /var/svn
sudo chmod -R g+w /var/svn

Ett tips till nästa gång är att använda utilities för att lägga till grupper och användare i dessa:

sudo groupadd svn
sudo usermod -a -G svn erciz
Medlem sedan maj 20011 826 inlägg
#3

Tack colione!
Det funkade utmärkt.

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#4

Sitter du och labbar med subversion, eller är det meningen att du ska köra skarpt? Om det är så att du bara labbar runt för att få koll på det, tycker jag att du även ska ta en titt på Git. Jag gillar Git en hel del mer än vad jag gillar subversion, det är enkelt att få upp och är väldigt snabbt. Bara som ett litet tips. :)

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)