webForumDet fria alternativet

Knastrande ljud

Linux & BSDur Mac OS, Unix, Linux & BSD

6 svar · 1 213 visningar · startad av yador

Medlem sedan mars 2004455 inlägg
Frågan#1

Hejsan!
Har nu nu uppdaterat mitt openSUSE system till version 10.3 istället för 10.2. Allt fungerar nästan perfekt. Ljudet har bara blivit lite konstigt, vid lite hög volym så börjar det knastra. Vad kan det bero på? När jag hade openSUSE 10.2 så kunde jag spela vid hur högt jag ville utan det hördes något knastrande. Har också flyttat datorn till ett annat rum så det behöver inte vara ett mjukvara fel.

Tack på förhand!

Medlem sedan mars 2004455 inlägg
#2

kan tillägga att det bara knastrar om jag höjer volymen via datorn, inte om jag höjer volymen på högtalarna.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#3

Oxid i kontakten?

Medlem sedan sep. 2006284 inlägg
#4

Det kan vara strul med ALSA. Håll PCM under 75% och höj istället "Master volume" via mixern.

Medlem sedan mars 2004455 inlägg
#5

Det med PCM funkar inte :( Det finns inget rost i kontakten om det är det du menar Rikard?

Medlem sedan dec. 200610 inlägg
#6

Väldigt vanligt problem då tillverkarna av ljudkort gör skit kort som är dåligt jordade. (Extremt vanligt på framför allt laptopar)

Sänk ljudet på datorn till <75% och höj extern förstärkare i stället.

Medlem sedan mars 2004455 inlägg
#7

Det har jag redan gjort. Det var nämligen det enda sättet som fungerade :) Provade som fan ju när man upptäckte att man inte kunde spela musik utan brus :e Lite dåligt av mig dock att jag inte skrev det här på forumet :(

Men tack :)

135 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.55e59744
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)