Hindra borttagning

Linux & BSD

2 svar · 2 337 visningar · startad av Qimen

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
Trådstart#1

Hej,

Kan man hindra sina användare från att ta bort och byta namn på vissa mappar men låta dem lägga till och ändra filerna där i som vanligt?

Tänker på mappar som rooten till www och lite sådant som kan få vissa script att knasa sig om de inte finns. Kan väl knappast vara så enkelt som att använda någon form av sappnd/schg/uchg?

Medlem sedan maj 2000829 inlägg
#2

Hej

Under FreeBSD finns det möjlighet att ändra på "filflaggor", ser ut som de du nämde: sappnd/schg/uchg .

så om du sätter schg på t.ex www foldern så är det bara root som kan tabort denna. Under FreeBSD kan man konfa så att bara root kan ändra på flaggan, men att man även måste sätta datorn i single user mode.

En google sökning: http://www.google.se/search?hl=sv&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=linux+chflags&spell=1

Lycka till.

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
#3

Tack. :)

371 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
118 ms — deklarationer (db)
118 ms — hämta statistik (db)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)