---
title: "Vad är egentligen X-server?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/linux-bsd/138757-vad-är-egentligen-x-server"
topic: "Linux & BSD"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/linux-bsd"
author: "Oputres"
published: "2005-12-04T21:52:58.000Z"
updated: "2005-12-05T21:01:31.000Z"
replies: 3
views: 399
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/linux-bsd/138757-vad-är-egentligen-x-server"
---

# Vad är egentligen X-server?

## #1 — Oputres, 2005-12-04T21:52Z

Allå!

Jag har fattat att KDE och Gnome är två olika gränssnitt men vad är X-server egentligen? Man skriver ju startx för att komma in i GUI:n på Kubuntu.

Och har inte Gnome en egen Linux-distribution? Och så bygger vissa alltså vidare på denna?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/138757

## #2 — Rogger, 2005-12-04T22:04Z

X-servern är programvaran som kommunicerar med ditt grafikkkort, likt en drivrutin för windows typ. Om du bara startar din X-server så ser du endast ett finmaskigt nät och en pekare, "X-et". När X-servern rullar kan du sedan starta en fönsterhanterare (via .xinitrc) eller ett Desktop Environment typ KDE eller Gnome.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1721943

## #3 — UlfT, 2005-12-04T22:43Z

X-servern kommunicerar även med inmatningsenheter, som mus och tangentbord. Programmen som körs i x-miljön, kallas x-klienter. De brukar kommunicera med x-servern via TCP/IP. Därigenom kan de kommunicera med helt andra datorer än den de körs på. Detta är något som har utnyttjats ofta i stordatormiljöer. Då har man haft en stordator i någon källare. Sedan har folk kunnat logga in till den via x-terminaler (en slags mycket enkla datorer som inte kan mycket mer än att köra en x-server). Med en x-server i datorn, kan man låta sin egna dator fungera som en x-terminal för att göra jobb på någon stordator. När jag studerade, hände det att jag utnyttjade den möjligheten för att logga in på skolans unix-datorer från en pc, när x-terminalerna var upptagna.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1721958

## #4 — oelbal, 2005-12-05T21:01Z

Gnome har ingen egen linuxdistribution, nej. De koncentrerar sig på skrivbordsmiljön istället.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1722334

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/linux-bsd/138757-vad-är-egentligen-x-server
