I princip vilken distribution som helst fungerar, lite beroende på hur snabb dator du tänker använda. Är datorn snabb och du vill kunna konfiguera det mesta via ett grafiskt gränssnitt så finns till exempel Mandrake eller Suse. Är du däremot beredd att konfiguera servern via det klassiska viset med textfiler (och lära dig lite mer samtidigt) så finns Debian, Slackware med flera. Mitt råd är att du testar några distributioner så har du snart hittat en favorit.
För fildelning till Windows-datorer är det Samba som gäller.
Det handlar mycket om tycke och smak och alla distributioner har sina anhängare.
Min favorit är Gentoo. Visserligen tog en del tid för att få det installerat på burken, men när det väl var färdigt kände i alla fall jag att jag hade mer koll/överblick av systemet än med någon av de distributioner jag provat tidigare (Slackware, Redhat, Debian). Installationen kan - förutom att vara tidkrävande - även verka krånglig, men följer man den utmärkta installationsgudien (vilket jag gjorde) går det förvånansvärt enkelt. När man väl har systemet installerat kan man genom Portage väldigt smidigt hämta, kompilera och installera de flesta program med ett enkelt kommando (t ex. emerge apache för att hämta, kompilera och installera Apache eller emerge -u world för att uppdatera hela systemet). Ungefär som ports i FreeBSD.
GUI känns ganska onödigt då den mesta konfigurationen finns i välkommenterade textfiler.
För fildelning till Windows-datorer är det Samba som gäller.
Eller Unix Services for Windows (MS har släppt den fri nu, så det är bara att ladda ner den). Innehåller bl.a. en NFS-klient som integreras i explorer.
Dock är denna NFS-klient ganska seg enligt mina erfarenheter.
När jag började pilla lite med linux så körde jag Slackware, var bra för att man fick lära sig från grunden, sedan vart det FreeBSD. FreeBSD funkar smidigt. Har även testat Debian.
Men jag provade att installera en ny dist www.archlinux.org.
Helt OK, är en blandning mellan slackware debian och FreeBSD.
Det blir lite pillandes i början, men sen så funkade det bra. Har för visso bara testat det i en vecka. Men det har ett packethanteringssystem som pacman.
Klart värt att testa.
256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25