---
title: "Storleken på texten"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/kontorsprogram/85889-storleken-på-texten"
topic: "Kontorsprogram"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/kontorsprogram"
author: "aasah"
published: "2003-09-12T18:35:19.000Z"
updated: "2003-09-12T19:39:48.000Z"
replies: 2
views: 237
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/kontorsprogram/85889-storleken-på-texten"
---

# Storleken på texten

## #1 — aasah, 2003-09-12T18:35Z

Det här rör inte direkt någon funktion, varför jag inser att det finns risk att tråden flyttas. Om så sker skulle jag uppskatta ett PM med svar på hur vi i framtiden ska få svar på konkreta frågor avseende forumen. Det är heller inget tips eller förslag och ska därför inte tas via epost, eller... ?

Det förefaller som om all text på wF fått mindre storlek. Detta medför att alla länkar, t.ex. 
webForum \> Diverse forum \> Diverse forum - Övrigt \> webForums funktioner 
överst och underst på forumet nätt och jämnt går att läsa. All mindre text, exempelvis Rikards tillägg i hans svar till Vide i tråden intill här, forumens beskrivningar, texten som står mellan Meddelande: och ikonerna till vänster om den ruta man skriver in sitt inlägg i när man skapar en ny tråd, så väl som all annan text av samma storlek på den sidan liknar nu mest ryska/grekiska i myrskrift och är fullständigt oläslig! Detta måste väl ändå vara ett misstag/fel/bugg... eller? Detsamma gäller texten till vänster om inläggen där användarprofilinformationen återfinns.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/85889

## #2 — Rikard, 2003-09-12T18:42Z

Håll ner Ctrl och rulla ett steg uppåt på mushjulet. Alternativ gå till Visa-menyn, Textstorlek/Teckenstorlek och välj Mellan. :)

Tråden flyttas till forumet Webbläsare. ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1155678

## #3 — aasah, 2003-09-12T19:39Z

> **Rikard skrev:**
>
> Håll ner Ctrl och rulla ett steg uppåt på mushjulet. Alternativ gå till Visa-menyn, Textstorlek/Teckenstorlek och välj Mellan. :)
> 
> Tråden flyttas till forumet Webbläsare. ;)

TACKAR!!! :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1155709

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/kontorsprogram/85889-storleken-på-texten
