webForumDet fria alternativet

Obruten?

Kontorsprogram

7 svar · 403 visningar · startad av Lofberg

Medlem sedan nov. 20023 429 inlägg
Frågan#1

Är jag dum som ställer denna fråga?: Vad menar alla butiker som lämnar ut garanti men säger: Trasig eller felsänd/expiderad vara ska sändas tillbaka i obruten förpackning! Hur ska man bära sig åt då är det tänkt? Är det lätt att se om varan är trasig om den ligger i en förpackning?

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#2

Jag kan bara tala av egen erfarenhet och det är att i den butiken jag extrajobbar så lämnar vi åtta dagars öppet köp (så som lagen säger om jag inte minns helt fel) men detta gäller inte exempelvis mobiltelefoner som har packats upp, laddats och används. Vi ska ju kränga iväg mobilen igen och skulle du vilja ha en bruten mobilförpackning där apparaten redan har använts? Nej, tänkte väl inte det. ;)

På andra varor, exempelvis fasta terminaler som inte kräver uppladdning och så vidare, så blir det genast lite enklare så länge varan återlämnas helt komplett, snyggt och prydligt packat i originalförpackning och mot uppvisande av kvitto.

De två exemplen ovan är ju öppet-köp-ärenden. Vad gäller garantin så har vi som så att om kunden återkommer med en nyss uppackad och även trasig mobiltelefon så kör vi en DOA (Dead On Arrival) på den och skickar in den som garantiärende.

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#3

Är den sönder har du garanti.

Medlem sedan dec. 20002 147 inlägg
#4

öppet köp står det inte ngt om i konsumentköplagen, utan det är en bonus vissa affärer kör med bara.

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#5

Re: Obruten?

Lofberg skrev:

Trasig eller felsänd/expiderad vara ska sändas tillbaka i obruten förpackning!

Att få reda på att den är trasig så måste man ofta öppna förpackningen för att märka, då går den på garantin.

Felsänd/expidierad vara märker man oftast innan man bryter förpackningen, oftast står det på utsidan vad förpackningen innehåller och då vet man om man fått fel vara.

I dom enstaka fallen där märkningen på förpackninge inte stämmer överens med innehållet så skall man direkt återvända till butiken och klaga, man bör inte försöka använda produkten, då kan ju butiken säga att dom inte tar imot den för att den är använd.

Medlem sedan nov. 20023 429 inlägg
#6

Ok, jag undrade för tänk om man köper en vara, sen när man öppnar den är den trasig och bara för man öppnat förpackning kan man inte få en ny på garanti!? Men det verkar ju som så är inte fallet iaf :)

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#7

Det finns en god Dilbert strip Där han försöker få garanti på en vara och helpdesk begär serienr som finns inuti apparaten. Varpå kunden säger "Men det står om jag bryter förpackning gäller inte garantin"?
Helpdesk " Har du några andra problem?!

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#8

Lasp skrev:

Det finns en god Dilbert strip Där han försöker få garanti på en vara och helpdesk begär serienr som finns inuti apparaten. Varpå kunden säger "Men det står om jag bryter förpackning gäller inte garantin"?
Helpdesk " Har du några andra problem?!

:e

255 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.767b4345
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)