Har inte testkört den än. Dock tänker jag inte hindra någon från att prova den. De äldre versionerna av Opera har varit snabba och strikt följt W3C-standarderna, och ju fler läsare som verkligen kräver att koden som skrivits är helt korrekt desto bättre för alla webmasters.
Har själv testat den och är helnöjd, nice att den stödjer transparenta PNG-bilder och har bättre stöd för DOM1(i 5:an strulade det ju när man försökte sätta "top" på ett objekt med script)
Bättre än MSIE och i klass med Mozilla med andra ord!
Då är det bara en av dom större läsarna som inte stödjer transparenta PNG-bilder. Tror at de får börja uppdatera sin renderingsmotor snart, de halkar efter på de flesta fronter.
DHTML-stödet är klart bättre än i 5:an, moving layers mha W3C DOM funkar alldeles utmärkt, har dock inte hunnit testa än om den klarar resize av bilder utan att flimra(minns att NS 4 och tidiga verrar av Mozilla hade det problemet).
Dock flimrar den när den movar en bild över vissa form-objekt, det var dock en transparent PNG, har inte testat med andra typer av objekt.
Show/hide funkar naturligtvis också.
JavaScript stödet ska vara bättre än i tidigare version, men dom verkar ha en bit kvar där ännu. Det finns en del sidor där det flippar ut helt.
I övrigt tycker jag att den fungerar bra. Bra med lite konkurrens på browser marknaden..
Upptäckte föresten en miss i CSS:en, absolut positionering mha propertien "right" funkar inte, så man får objektet längst till vänster som i gamla NS4.
Men det var i betan jag testade det, kanske det är fixat i final
XML borde fungera utmärkt. Kolla din kod för säkerhets skull, det är jäkligt lätt hänt att man missar något litet och irriterande. http://www.stg.brown.edu/service/xmlvalid/
Förresten, vad är det som inte vill fungera för dig?
Tja, när IE skriver ut sidan som den bör se ut, så skriver Opera bara ut texten och ignorerar css filen totalt
Koden jag försöker få att funka normalt är ett exempel från boken "Börja med XHTML"
books.xml
<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif">Kod:<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color="#666600">
<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" standalone="no"?>
<?xml:stylesheet href="books.css" type="text/css"?>
<books>
<book>
<title>Börja med XHTML</title>
<ISBN>1-861003-43-9</ISBN>
<authors>
<author_name>Frank Boumphrey</author_name>
<author_name>Ted Wugofski</author_name>
<author_name>Sebastian Schnitzenbaumber</author_name>
<author_name>Jenny Raggett</author_name>
<author_name>Dave Raggett</author_name>
</authors>
<description>XHTML är en kraftfull teknologi för att skapa webbsideinnehåll. Lär dig hur du skapar spännande sidor med hjälp av en tekologi som kombinerar fördelarna med XML med den spännande breda täckningen av HTML</description>
<price US="$39.99" />
</book>
</books>
css filen ser ut som följande:
<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif">Kod:<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color="#666600">
title
{
display: block;
font-family: Arial, Helvetica;
font-weight: bold;
font-size: 20pt;
color: #9370db;
text-align: center;
}
Samma sak inträffade i Mozilla, så jag beslutade mig för att gräva. Japp, det var en bugg i XML-filen som ställde till det. Det heter inte 'xml:stylesheet' utan 'xml-stylesheet'. Funkar det i IE så antar jag att det är en bugg som bör rapporteras.