B behm Medlem sedan feb. 2001 23 inlägg Frågan 5 feb. 2001 10:45 #1 Jag vill köra en kodlinga vid start av en arbetsbok i Excel 2000.
Jag har inte fått kommandot "auto_öppna" att fungera.
MVH
------------------
Behm
Rikard Medlem sedan dec. 1999 17 055 inlägg Jag ar inte hundra pa att jag kan hjalpa dig, men jag tror anda att det underlattar om du beskriver vad "auto_open"-funktionen ska gora. :)
B behm Medlem sedan feb. 2001 23 inlägg Jag vill anropa en procedur som i sin tur gör ett antal inställningar.
------------------
Behm
Rikard Medlem sedan dec. 1999 17 055 inlägg Da ar det formodligen betydligt enklare att andra standardmallen. Jag har tyvarr inte tillgang till Excel just nu, men om du soker i hjalpen efter "mall", sa tror jag att du kommer att hitta vad du behover hjalp med. :)
B behm Medlem sedan feb. 2001 23 inlägg Glömde tillägga att proceduren ska anropas när användaren öppnar en viss workbook.
Tidigare var det bara att skapa en procedur som hette auto_öppna i aktuell workbook.
------------------
Behm
Rikard Medlem sedan dec. 1999 17 055 inlägg Argh, slarvigt! Förlåt!
Hur kunde jag missa en sån sak? :r
Välkommen till webForum behm! :D
Jag är dock fortfarande inte säker på att jag kan hjälpa dig, men kan man få ta en titt på den slinga du har gjort hitintills? (Posta den här!?)
------------------
med vänliga
Rikard
forumledare, webForum
B behm Medlem sedan feb. 2001 23 inlägg Hej
Nu fungerar det. Har skrivit exakt samma kod tidigare!
Hur som helst.
I arbetsboken skapade jag följande makro:
Private Sub Auto_Open()
Kod att exekvera
End Sub
och nu körs koden när jag öppnar arbetsboken!
/Erik
------------------
Behm